Genel

2017-2018 Saat Trendleri

Saatler, birinci işlevleri olan zamanı göstermek görevini günümüzde akıllı telefonlara bırakmıştır. Hal böyleyken kol saatleri kişilerin tarzını yansıtan bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple de saat modası seneden seneye değişmekte, farklı stillere ve popülariteye göre şekillendirilmektedir. Kimi zaman çok sade bir elbiseyi şık bir hale getiren kimi zaman ise bir takım elbisenin tamamlayıcı parçası olarak kullanılan saatleri değişen modayı takip ederek güncel olarak kullanmak mümkündür.

Feminen-Maskülen ayrıntılar ortadan kalktı

2017-2018 saat modası ile toplumsal cinsiyet ayrımının getirdiği feminen ve maskülen farklılıklar ortadan kalkmıştır. Erkek saatlerinde de ışıltılı, değerli taşlardan oluşan süslemelerin sıkça kullanıldığı görülmektedir. Kadın saatlerinde ise var olan tarza daha salaş, spor ve günlük kullanıma uygun modeller eklenmiştir. Pek çok saat hem kadınlar hem erkekler tarafından da kullanılabilmekte olup unisex olarak satılmaktadır.

Klasik ve sade tasarımlar halen revaçta

2017-2018 saat modasında saatlerin kasa tasarımında yuvarlak kasalardan köşeli kasalara geri dönüş söz konusudur. Tasarımcılar ve markalar saatlerin daha kolay taşınabilmesi ve kullanılabilmesi adına klasik görüntüsünden ödün vermeden ağırlıklarını ve kalınlıklarını azaltmaya çalışmışlardır. Böylece daha ince ve hafif saatler ve klasik tasarımlar bu yılın modasında en çok talep gören modeller olmuştur. Yine klasik modaya ait olan deri kayışlar da oldukça popüler hale gelmiştir. Daha hafif saatler üretmeyi amaçlayan firmalar metal ya da çelik kayışlardan ziyade deri kayışları daha çok kullanmayı tercih etmişlerdir.

Yeni ve çılgın tasarımlar göz dolduruyor

Teknolojinin de hızla gelişmesiyle birlikte her ne kadar klasik saatler popülerliğini yitirmiş olmasa da 2017-2018 saat modası daha önce görülmemiş ve çılgın tasarımları da kapsamaktadır. Saat kadranları’nın yerleşimi, farklı renk ve çizimlerle bezenen dijital ekranlar, alışılmadık geometrik şekillerden oluşturulan kasalar ve birbirine zıt renklerin kullanımı modellerde sıkça görülmektedir. Kişiye özel tasarımların da çokça kullanılması saat piyasasındaki rekabeti kızıştırmıştır. Artık piyasada uzay mekiği, araba, plak gibi pek çok nesnenin şeklini baz alarak oluşturulan saat kasaları da kullanılmaktadır.

Akıllı kol saatleri

Akıllı telefonlarla bağlantılı ve eş zamanlı olarak çalışan akıllı kol saatleri de 2017-2018 saat modasını oldukça etkilemiştir. Pek çok insan telefonuna erişemediği zamanlarda telefonundan yapacağı pek çok işlemi bu akıllı kol saatleri sayesinde yapabilmektedir. Günümüzde zaman kazanmak oldukça önemlidir. Bu sebeple akıllı kol saatleri kişilere birçok işi daha pratik bir şekilde yapabilme imkânı sunmaktadır. Akıllı kol saatleri kendi içinde bir piyasa ve pazar oluşturmuş durumdadır. Şimdilik benzer ve sayılı tasarımdan oluşsalar da bu tasarımların hızla gelişeceği ve müşterilerin zevklerine göre çeşitleneceğini görmek mümkündür. Mekanik saatlerin yanı sıra akıllı kol saatleri, kullanımı kolay ara yüzleri ve estetik görünümleriyle piyasaya hızlı ve etkili değişiklikler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir