Genel

Bileğinize En Uygun Saati Almak İçin 5 Yöntem Ve İpucu

Normal bir iş gününde olduğunuzu düşünün. Birisi size gelip saati soruyor ve sizde kocaman görünen bileğinizde tersine dönmüş saatinizi kaldırıp önce düzeltiyor sonra soran kişiye saati söylüyorsunuz. Düşünürken bile aklınızda iyi görüntüler oluşturmayan bu durumdan doğru ölçülerde saat alarak kurtulabilirsiniz. Saat ölçüleri dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur ve doğru ölçü sizin şık görünmenizi sağlar.  Bu makale, bileğiniz için doğru boyutta saat satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 nokta ile size yardımcı olacaktır.

1. Oranlar ve Bilek Boyutları

Her insanın kendine özgü saat ölçüleri ve bir bilek yapısı vardır. Genellikle daha küçük bir bileğiniz varsa, daha küçük bir saat isteyeceksiniz. Daha büyük bir bileğiniz varsa da daha büyük bir saat isteyeceksiniz. Seçim yapmayı 5 anahtar öğeyle daha kolay hale getirebiliriz. Kasa Çapına bakmak

Kasa Kalınlığına bakmak

Kordon Genişliğine bakmak

Kordon Malzemesine bakmak

Detaylara bakmak

1. Kasa Çapına Bakmak

Kasa çapları saatinizin en belirgin ve dikkat çekici unsurudur. Erkek saatleri genellikle 38 mm’den 46 mm’ye kadar değişir. 46mm’nin üzerinde herhangi bir şey çok büyük olmaya başlar ve genellikle lüks veya gösterişli kıyafetler için tercih edilir. 38 mm’nin altındaki herhangi bir saat takıya doğru girer ve kadın büyüklüğündeki saatler arasında yer alır.

 Peki, sizin için hangi büyüklüğün işe yaradığını nereden bileceksiniz?

Bileğinizi bir mezura veya bir ölçü yardımıyla ölçün. Bileğiniz 6 ila 7 inç arasındaysa, küçük veya orta oluyorsunuz.

Küçük ila orta çaplı kasalar 38 mm, 40 mm ve 42 mm’dir.

Bileğinizin çevresi 7,5 ila 8 inç arasındaysa, bu 44-46 mm genişliğindeki kasalar daha orantılı olacaktır.

2. Kasa Kalınlığına Bakın

Kasa kalınlığı genelde kasa çapı ile doğrudan ilişkilidir. Mekanik saatler piyasaya hâkim olduğunda, daha ince bir kasa kalınlığının daha kaliteli olduğu algı vardı. Artık piyasaya giren elektronik saatler ve kuvars tasarımları için bu durum geçerli değil. Genel bir kural, kasanın çapı arttıkça veya azaldıkça kalınlık da doğru orantıda iyi olur.

Genellikle 38mm ila 42mm çapında yaklaşık 7 mm kalınlığında göreceksiniz.

44 mm’ye kadar çıktıktan sonra kalınlığın yaklaşık 9 mm’ye çıkar.

Doğru kasa çapını seçerseniz, kasanın kalınlığı genellikle vücudunuzla en iyi şekilde orantılı olacaktır.

1. Kordon Genişliğine Bakın

İyi orantılı bir saat genellikle, kasa çapının yaklaşık yarısı kadar bir kordon genişliğine sahiptir.

40mm’lik bir saat takıyorsanız, genişlik yaklaşık 20 mm olmalıdır.

Tarz tercihinize bağlı olarak daha geniş kordon genişliğine sahip bir saat takmak isteyebilirsiniz. Daha büyük bilekleriniz varsa daha geniş kordonlara bakabilirsiniz. Sadece çantanızla uyumlu olması için alışveriş yapıyorsanız rengine göre ve çantanın büyüklüğüne göre bir uzmandan kordon seçimi için mağazada yardım isteyebilirsiniz.

4. Kordon Malzemesine Bakın

Deri kordonlar saatinize daha ince bir görünüm kazandırır. Metal bir kordon bileziği, bir deri kordonla aynı büyüklükte olsa bile, metalin doğası nedeniyle daima daha büyük ve ağır görünecektir. Daha küçük bilekleriniz varsa bu önemli bir husustur. Metal kordonlar daha büyük bir saat görünümünü sunarak, daha büyük bilekleri olan erkekler için birincil tercih haline gelebilir.

Eğer küçük bilekleriniz varsa ve bir metal kordon istiyorsanız ölçüleri normalden biraz küçük tercih ederek dengelemeyi sağlayabilirsiniz. Yine kişisel tercihlere bağlıdır.

 5. Detaylara Bakın

Saatteki bileşenlerin boyutuna bakın. Saatteki sayılar ve diğer bileşenler dikkati daha çok çekmek anlamına gelir. Bileşenler boyut ve kalınlıkta büyüdükçe daha büyük bir saatin yanılsamasını verir. Bu, daha küçük bilekli erkeklerin saatler üzerinde, özellikle yukarıda belirtilen unsurlardan herhangi biri ile birlikte, orantısız görünmesine neden olabilir. Bileşenlerle dikkat edilmesi gereken önemli nokta, saatin diğer unsurlarına nasıl uyum sağladıklarıdır.

38mm ila 40mm’lik bir saatiniz varsa ve sayılar çok büyükse, dengesiz görünecektir.

46 mm’lik bir kasa çapı ve 9 mm kalınlığındaki bir saatiniz varsa, sayılar küçükse buda orantısız görünecektir.

Son Kısım

İyi bir formül, kişisel tercihleriniz ve bilek boyutunuz tarafından yönlendirilen tüm unsurları orantılı bir şekilde birleştirmek olacaktır. Günün sonunda bu noktalara dikkat edip bir saat aldıysanız takmayı sevdiğiniz bir saat sahibi olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir