Genel

Bir Aksesuar Olarak Saat

24 Saat esasına dayalı saatin kullanımı 15. yüzyıla kadar gitmektedir. Saat hemen hemen ilk ortaya çıktığı günlerden bu yana bir statü sembolü haline gelmiştir. Saati bilmek insan için hep önemli olmuştur. İlk çağlarda saat dikili tahta ile anlaşılıyordu. Burada saatten ziyade kabaca zaman aralığı hesaplanıyordu.

Mekanik Saatler

Sonraki aşamada akrep ve yelkovanın yer aldığı mekanik saatler yapılmaya başlandı. Hala akrep ve yelkovanlı mekanik saatler bir statü sembolüdür. Zira bu saatler, hassas işçilik gerektirmektedir. Dolayısyla özel olarak üretilen, ve seçkin müşterlerini bekleyen mekanik saatler, çok yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Dijital Saatler

Mekanik saatler hala cazibesini koruyor olmakla beraber, teknolojinin gelişmesi ile farklı tasarımlar ortaya çıkmıştır. Her şeyin dijtalleştiği bir ortamda dijital saatler de sahneye çık akta gecikmedi. Bu konuda uzmanlaşan firmalar, zaman içinde mekanik görünüme sahip djital saatler de yaptılar. Alternatifler arttıkça herkes için kendisini yansıtacak bir saat bulmak kolaylaştı.

Mücevherli Saat Modası

15. yüzyıldan sonra, 24 saat esasına göre tasarlanmış saatler yaygınlaşmaya başlamıştı. Ancak bu dönemden sonra saat üreticeleri daha değerli ürünler üretme gayreti içine giriyordu. 1700’lü yılların başında saatin içindeki pirinç olan kısımları değerli taş ve mücevherlerle değiştirdiler. Saat artık sıradnlaşmaya başladığından, bu yeni mücevherli saatler, zenginler tarafından epey talep görüyordu. Bugün baktığımızda belki de pahalı saatin öncüsü diyebileceğimiz bu modeller zamanla popülerliğini yitirdi. Ancak 2000’li yıllarda bu kez pırlanta taşlı saatler üretildi. Bazı ünlülerin bu saatleri tercih ettiği görüldü.

Saatte Seri Üretim Başlıyor

Uzun yıllar boyunca ister mücecherli olsun, ister daha mütavazi saat üretimi ince işçilik gerektirdiğinden üretimi de belli bir düzeyde kalıyordu. ABD’de 1900’lü yılların başında saatin seri üretimi başlıyordu. Bunun yanı sıra, 1952 yılında pilin saat için kullanılmaya başlanması da bu ürünü çok daha işlevsel hale getiriyordu. Böylece saatlerin kurulması gerekmiyordu.

1970’lerde elektronik saatler müşterilerin beğesine sunuluyordu. Bugün gelinen noktada ise, saat çok amaçlı bir eşya haline geldi. Müzik çalan veya fotoğraf çeken, cep telefonuyla eş güdümlü çalışan saatler de özellikle teknoloji meraklıları arasında talep görmektedir.

Saat Kişiliği Yansıtır

İnsanlar, özellikle erkekler saati sadece zamanı gösteren bir cihaz olarak görmezler. Saatin, kendisini yansıtmasını önemsiyen insanlar bu nedenle saat seçimleri konusunda titiz davranmaktadırlar. Spor modeller, klasik modeller veya hem spor hem klasik model denilebilecek saatler mevcuttur. Gelişen teknoloji ve üretimin seri olması sayesinde her keseye uygun bir saat şıklığı yaşamak son derece mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir