Genel

İsviçre’de Saat Üretimi Nasıl Başladı ?

Saat Üretiminin Bir Numaralı Ülkesi

Bugün saat üretimi deyince insanların aklına sadece bir ülke gelmekte. Bu ülke İsviçre. Peki, neden İsviçre saat üretiminde diğer ülkelerden açık ara önde? İsviçre’de yapılan saatler neden bu kadar meşhur?

İsviçre’de Saat Üretimi Nasıl Başladı?

14, ve 15. yüzyıllarda İsviçre kuyumculukta çok önemli bir yerdedir. Bölgede yaşayan, tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen köylüler, pırlanta ve altın ticaretiyle uğraşmaktadırlar. Ancak Rönesans hareketinin başlamasıyla cahil olan köylülere kuyumculuğun ve özellikle pırlanta ticaretinin suç olduğu ve bunun ticaretini yapanların cezalandırılacağı söylenir.
Tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen bu bir kısım köylü nüfus, geçimlerini nasıl sağlayacaklarını düşünürken, içlerinden çıkan 24 yaşındaki Jean Marc Vacheron evinin bahçesindeki ahırı bir atölyeye dönüştürerek saat üretmeye başlar. Başarılı olan Vacheron, bir defaya mahsus ve kendisinden sonra hiç kimsenin tekrar etmeyeceği bir davranış sergileyerek saat imalatı hakkında bildiklerini köylü halkla paylaşır. İşte, o tarihten beri İsviçre’de yapılan saatler, dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan bir kaliteyle üretilmeye devam etmektedir.

İsviçre’de yapılan saatler

İsviçre’de yapılan saatlerin çoğu el yapımıdır. Eğer bir saat ustasının oğlu ya da oğullarından bir tanesi babası öldükten sonra onun kaldığı yerden ustalığa devam etmek istemiyorsa, o ustanın ürettiği saatlerin üretimi de sona erer. Gelenekler gereği hiçbir saat ustası kendi ürettiği saatlerin üretim sırlarını aile dışına çıkarmaz. Bu durum, İsviçre’de yapılan saatleri önemli kılan özelliklerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir