Genel

Kinetik Saat Nedir? Nasıl Çalışır?

Kinetik Saat Nedir?

Kinetik saatler, normal saatlerden oldukça farklıdır. Bunun nedeni ise kinetik saatlerde zemberek bulunmayıp kapasitör teknolojisinden oluşmasıdır.  Normal saatlere oranla daha kullanışlı bir modeldir. Son zamanlarda kullanılmakta olan kinetik saatler pilli ve otomatik olmak üzere iki çeşit mekanizmadan oluşmaktadır. Şarj özelliği ile uzun süre kullanılan bu saatler devamlı şarj edilebilir.

Kinetik Saat Nasıl Çalışır?

Kinetik Saat Geçmişte ilk kinetik saat modeli 1689 yılında Seiko markası tarafından piyasaya sunulmuştur.  Daha sonralarında geliştirilerek Direct Drive adı verilen teknoloji ile enerji depolama özelliği daha da geliştirilmiştir.  Kinetik saatler otomatik saatlere benzemektedir. Pil ile depolanan enerji de dağıtım politikası oluşturarak saati başarılı bir şekilde çalıştırmayı sağlamaktadır.  Günümüzde kinetik saatler hiç bozulmaz ya da pili bitmez tarzı söylentilerde bulunmaktadır. Bu söylentiler aslında doğru değildir lakin kinetik saatlerin kullanımı oldukça uzun sürelidir diyebiliriz. Kinetik saatlerde bulunan pil modeli normal piller ile aynı değildir bu saatler için daha özel pil modelleri tercih edilmektedir. Diğer saatlere oranla daha gelişmiş olan bu saatlerin pilleri de daha pahalı olabilmektedir.

Kinetik Saat Özellikleri

Genellikle kinetik saatler çift sarmal özelliklerdedir. Saat kullanıcısı bileklerini hareket ettirdiği takdirde enerji yaratır. Böylece yukarıda bahsettiğimiz Direct Drive teknolojisi kullanılarak gerekli enerji yaratılır.  Diğer bir özellik ise çift gösterge özelliği olmaktadır. Yaratılan enerji bu gösterge üzerinde görünür böylece saniyede üretilen enerji saat üzerinde görünür.  Bunlar dışında kinetik saatlerde gün, tarih ayarlama gibi özellikleri de bulunmaktadır.  Bu tarih kontrolü ise bilek enerjisi kullanılarak aktif kalır.

Kinetik Saat

kinetik Saat tercihen otomatik veya kurmalı saatler diyebileceğimiz Saat Modelleri’dir pilli olmayan kurma sistemi ile yada kol hareketi ile çalışabilen saatlerdir

pilli saatlere nazaran bakım gerektiren kol’dan çıkarılınca belirli saat hareketsiz kalması durumunda çalışması durabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir