Genel

Richard Mille Ultimate Polo

Polo, saat kullanımının en zorlu olduğu spor dallarından biridir. Rakibinizin hassas olan saatini parçalayıcı bir çekiçle parçalamakla ilgili endişelenmenize gerek yok, ama, eğer bir nedenden dolayı atınızdan düşüyorsanız, bu sizin bileğinizde yer alan herhangi bir şey için hasar almanıza ve yaralanmanıza neden olabilir. Bu sebeple bilinen firmalardan birisi olan Jaeger-LeCoultre polo sporu oynayanları göz önünde bulundurarak yeni bir saat üretti.

Bununla birlikte, Jaeger-LeCoultre, polo için özel olarak tasarlanmış bir saati tanıtan tek marka değildir. Richard Mille bu hafta SIHH sırasında yeni bir saat tanıttı. Bu, polo sporunda yer alan saat problemine yalnızca teknoloji odaklı bir markanın hayal kurabileceğine bir bakış açısı ile yaklaştı. Buradaki en büyük zorluk, herhangi bir polo oyuncunun maç sırasında karşılaştığı sayısız darbeye dayanıklı olacak bir saat üretmekti.

Kablo askıya alınmış hareketi oluşturmak için, RM ekibi iki ayrı taban plakası kullandı. Birincisi gergi mekanizmasını desteklemek için safir cam kasasına sabitlenmiştir. İkincisi, çok sayıda kablo ile birinci taban plakasına bağlanır ve sargı mekanizmasının yanı sıra hareketi içeren tekerlekleri birleştirir. Bu ikinci taban plakası, sadece 0.27 mm çapında gelen iki örgülü çelik kablo üzerinde durmaktadır. İki kablo, dört gergilerle kaldıraçlı 10 kasnaklı bir sisteme sahiptir. RM ekibi, karmaşık kasnak sistemi boyunca eşit bir dağılım olduğundan emin olmalı, taban plakası ve köprülerde kullanılan 5 derecelik titanyum ise, nihai şok korumasını teşvik eden bir sertlik oluşturmalıdır.

Safir cam kasayı oluşturmak için Richard Mille, ünlü bir safir uzmanı olan Stettler ile iş birliği yaptı. Otomotiv sektöründe yer alan, lamine camın kullanımından ilham alan Stettler ve RM, anti-reflektif ve UV kaplamasıyla ile birlikte kaplanmış ince bir Polivinil film ile ayrılan, iki yaprak safir cam serme sistemi geliştirdi. Bu işlemde, “neredeyse imkânsız” olarak nitelendirilen patentli bir yapı olan Karbon TPT‘de işlendi.

RM 53-01 Tourbillon Pablo Mac Donough

RM 53-01 Tourbillon Pablo Mac Donough, toplam 30 adet ile sınırlıdır.

Sonuç olarak ülkemiz de polo oynanmadığı için böyle bir saati milyarları vermenize gerek yok. İlginç olan yabancıların polo oyununda saat takmak istemeleri. Ayrıca saate bakarken attan düşmeniz ya da rakibinizin sizi halt etmesi mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir