Genel

Bir Saat’in Kalitesini Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Kol saati kişisel bir eşyadır. Herkesin kendi zevki, tasarımı ve tarzı vardır. Bu nedenle, iyi ya da kötü bir saatin ne olduğunu söylemek zordur, ama genel olarak kaliteli bir saatin sahip olması gereken özellikler değerlendirilebilir.

Bir Saat’in Malzeme Kalitesi

 Kaliteli saat en azından paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bir titanyum veya seramik saat daha sert / daha iyidir, ancak bu saatler de daha pahalı bir fiyat etiketi vardır. ‘Normal’ çeliğe kıyasla paslanmaz çelik, nem ve buğulardan etkilenmez. Ayrıca, paslanmaz çelik bir saatin ciltte tahriş yapma durumu nadirdir.

Dahası, bir PVD kaplaması, bir saatin (gül) altın, gümüş veya siyah rengini koruyarak üzerinde tutmasını sağlamak için önemlidir. Kaplamasız bir saat, sık kullanımla bir yıl içinde renk değiştirebilir. Kullanılan malzemeler genellikle bir saatin arkasında yazmaktadır.

Ek olarak, saatin ağırlığı da bir kalite göstergesi olabilir. Kullanılan çeliğin ne kadar katı olduğunun ve ne tür bir malzemenin kullanıldığının bir göstergesidir.

Dahası, daha iyi saat markaları daha yüksek bir saflık seviyesine sahip 316L paslanmaz çelik kullanır. Paslanmaz çelik ve PVD kaplama türü genellikle saatte işaretlenmez. Paslanmaz çelik türünden emin olmak için, satıcı ile her zaman kontrol edebilirsiniz. Ama eğer daha pahalı bir marka ise, standart olarak bu özelliklerin üzerinde olacağını varsayabilirsiniz.

Bir Saat’in Cam Malzemesi

Kaliteli bir saatin her zaman safir camı vardır. Elbette saatinizin amacına bağlı değişebilir ama safir cam, saatin sık (şiddetli) kullanımdan sonra temiz ve çiziksiz kalmasını sağlar.

Kristal cam veya mineral cam ortalama bir saat için yeterli olacaktır. Üstelik bu tür bir camdan oluşan bir saat genellikle daha ucuz, ancak aynı zamanda çizilmeye daha duyarlı olur. Safir camdan yapılmışsa, saatin arkasında görünür.

Bir Saat’in İşleyiş Türü

İyi ve uygun fiyatlı bir saatin bir kuvars hareketi veya sertifikalı bir mekanik hareketi vardır (COSC). Genelde iyi bir saatte bir kuvars hareketi (bir pil ile çalışan saat için) bulacaksınız. Kuvarsın önemli bir avantajı, daha az hareketli parçaların gerekli olmasıdır. Bu saatleri daha doğru ve uygun fiyatlı yapar.

Hollandalı saat markası Prisma , Miyota, Seiko ve Ronda hareketlerini kullanıyor. Bu markalar zamanla kendini kanıtladılar. Dayanıklılık ve paranın karşılığını alıyorlar. Bu hareketler, eğer düzgün bir şekilde muhafaza edilirse, birkaç on yıllık bir ömür süresine sahiptir.

Bir Saat’in Suya Dayanıklılığı

10 ATM su direnci, kaliteli bir saat ile ilişkilidir. Neredeyse hiçbir şey bir saate sudan daha fazla zarar vermez. Bu yüzden su yalıtımı, saatin iyi bir saat olması için ayrılmaz bir şekilde önemli bir bütündür. Malzemeler ve çalışma şekli gibi su direnci de değişken derecelere sahiptir.

10 ATM su direnci, saatin 100 metre (veya 10 bar) basınca dayanıklı olduğu anlamına gelir. Bu yüzme için iyi bir saat yapar. 5 ATM (duş) ve 3 ATM (el yıkama) de su geçirmezlik dereceleridir. Bir saat biraz konfor sağlamak için en az 3 ATM su geçirmez olmalıdır. Ayrıca, saatin arka tarafında genellikle su direnci yazısı bulunur.

Bir Saat’in Kordonu

Yukarıdaki özellikler saat kasasına odaklanmıştır. Su geçirmez özellikli, iyi bir kordon tercih edebilirsiniz. Kötü kokulardan ve zararlardan kaçınmak için, deri kordonun (su geçirmez olmayan) su ile temasını en aza indirmeniz tavsiye edilir. Ayrıca, kordonun saat kasasına iyi uyması önemlidir. Dikişlerin simetrik ve dar olması kalite için önemlidir.

Saat Bütünüyle Güzel Olmalı

Yukarıda belirtilen özelliklerin yanı sıra kaliteli saatin güzel bir görünüşe sahip olması gerekir. Bu ucuz ve pahalı fiyatlı saat arasındaki farktır. Taktığınızda rahat ve güzel hissetmek gerekir. Detaylar çekici bir bütün oluşturmalıdır. Alışılmadık bir çizik, gevşek malzeme veya başka bir kötü işçilik şekli görüyorsanız o saatten vazgeçin.

Saatin Markası Ve Markanın Geçmişi

Çok sık duyarız ki bir kişi piyasada adı yaygın olmayan bir saat markasından bir saat satın alır ve saat genellikle bozulur veya hasar alır. Bu her zaman olabilir ve mutlaka saati satın almanızı engellememelidir. Ancak yeni satın aldığınız saatte bir sorun varsa, iyi bir marka, örneğin yedek parça temin etmek için ekstra güvenlik sağlayabilir. Saat markasına bakmak için lütfen birkaç dakikanızı ayırmaktan çekinmeyin.

Özet Kısmı

Genel olarak, fiyattan bağımsız olarak, her kalite saatinin sahip olması gereken beş temel özellik vardır.

-Malzeme PVD kaplamalı en az (316L) paslanmaz çeliktir (seramik titanyum).

-Çizilmeye karşı dayanıklı safir cam (sık kullanım için)

-10 ATM su direnci

-İyi kuvars çalışma şekli (Miyota, Seiko, Ronda) veya sertifikalı bir mekanik hareket.

-Güzel bir sonuç; bütünüyle güzel görünen, çarpma veya gevşek parça olmayan bir saat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir