Genel

Uzun Ömürlü Saatler İçin Bakım Şart

Saat Bakımı

Saatlerin bakımı aynı araba gibidir. Eğer düzenli olarak kullanıyorsanız, gerekli bakımlarını da düzenli periodlarla yapmak gerekir. Bu bakımları, saatinizin çalışmasında herhangi bir sorun olmadıkça kendiniz yapabilirsiniz.

Günlük Saat Bakımı

Saatler hemen hemen her gün kullanılan aksesuarlardır. Bu sebeple günlük olarak da kısa bir bakıma tabi tutulmaları kullanım süresini uzatmaktadır. Her akşam saatinizi çıkarttığınız da kullanmadığınız bir diş fırçası ve sabunla çok fazla bastırmadan temizleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu temizle işleminden sonra saatinizin herhangi bir yerinde sabun kalmamalıdır. Bu basit günlük saat temizliği ile birlikte saatinize gün içinde yapışan toz ve kiri de temizlemiş oluyorsunuz. Eğer günlük saat temizliğini aksatırsanız, saatinizin üzerinde çıkması zor ve çıkartırken saatinize zarar verebilecek kirler oluşacaktır.

Saatçilerde Saat Bakımı

Saatler, sürekli kullanıldıkları için, belli bir süreden sonra düzenli olarak iyi bir saat ustasına gösterilmesi gerekmektedir. Saatiniz düzgün çalışsa dahi, içindeki hareket halindeki mekanizması içinde de kir birikmektedir. Bu kirler de zamanla mekanizmanın düzgün çalışmasını etkiledikleri için saatçi bakımı son derece önemlidir. Çoğu zaman, çalışırken duran saatler, geri kalan saatler eğer pilleri bitmemişse, saatin mekanizması içinde biriken kirlerden dolayı olmaktadır.

Saat, diğer elektronik ya da mekanik cihazlardan farklı olarak günlük saat bakımına ihtiyaç duyarlar. Çünkü sürekli kullanılan ve özen gösterilmesi gereken bir aksesuardır. Bakımına özen göstermediğini bir saat sizi beklemediğiniz bir anda yarı yolda bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir