Genel

Eski Bir Şey Yeni Bir Şey Aldı: Oris, Big Crown Pointer Date Calibre 403’ü Tanıttı

Oris, Big Crown Pointer Date’i 1938’de tanıttı ve kendine özgü model 80 yılı aşkın süredir sürekli üretimde. Şimdi İsviçreli saat üreticisinin en sembolik saatlerinden biri olarak sağlam bir şekilde kurulmuş olan Big Crown Pointer Date’in en son versiyonu, onu orijinal modele görünüm ve ruh açısından yaklaştırırken, aynı zamanda Oris’in iç donanımının kurulumuyla kesinlikle modern bir teknik yükseltme sağlıyor.

Calibre 403, tümü markanın 2020’de büyük beğeni topladığı Calibre 400 tabanından çıkan Oris’in 400 Serisi manüfaktür mekanizmalara en son eklenenidir. Bu modelin soyundan gelenler, şimdiye kadar tabanın yerini alan Calibre 401’i içeriyor. küçük saniye alt kadranlı merkezi saniye ekranı ve Oris’in seksen yılı aşkın bir süre önce orijinal Big Crown saatinde tanıttığı merkezi tarih göstergesi ibresi ile küçük saniyeyi birleştiren Calibre 403. Dubai Saat Haftası’nda görücüye çıkan yeni Big Crown Pointer Date Calibre 403, bu mekanizmayla donatılmış ilk Oris saati değil – bu, bu yılın başlarında piyasaya sürülen ve 250 adetle sınırlı olan Big Crown Holstein Edition olacaktır. ancak özellikle Oris’in düzenli koleksiyonuna eklenen ilk modeldir.

Saatin çok parçalı kasası paslanmaz çelikten yapılmıştır ve nispeten mütevazı 38 mm çapındadır – son modellerin 40 mm’sinden 1938 orijinalinin boyutlarına daha yakın olacak şekilde küçültülmüştür. 50 metreye kadar su geçirmezlik sağlamak için güvenli bir şekilde vidalanan aynı büyük kurma koluna ve lacivert kadranın üzerinde çift kubbeli safir kristale sahiptir. Big Crown Pointer Date modelinin çağdaş versiyonlarında ortak bir unsur olan yiv eksikliği ve son modellerde kullanılan katedral ibrelerinin yerini alan düz kenarlı ibreler de saatin tarihi atasını hatırlatıyor.

 

Kadranda Oris, saat rakamları için biraz daha modern bir yazı tipi, saat 6 konumunda küçük saniye alt kadranı ve kadranın kenarında beyaz baskılı bir ölçekte tarihi belirtmek için merkezi kırmızı uçlu bir ibre kullanmıştır. Tüm bu işlevleri kullanan ve bir safir kasa arkası penceresinin arkasından görülebilen, kendinden kurmalı 400 Serisindeki öncülleri gibi, beş günlük uzun bir güç rezervi, kronometreye layık bir hassasiyet olan -3/ Günde +5 saniye ve yüksek derecede manyetik alanlara karşı geçirmezlik.

Oris Big Crown Pointer Date Calibre 403, hızlı değiştirme mekanizmalı siyah deri kayış üzerinde teslim edilir. Fiyatı 3.400 ABD Doları olan ve Kasım 2021’den itibaren satışa sunulan saat ve mekanizması, MyOris kaydıyla 10 yıllık uzatılmış garantiyle gelir.

Üretici: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, İsviçre
Referans numarası: 01 403 7776 4065-07 5 19 11
İşlevler: Saat, dakika, küçük saniye, işaretçi tarihi
Mekanizma: Oris Calibre 403, otomatik, 28.800 vph (4Hz), 24 taş, 120 saatlik güç rezervi, anlık tarih, tarih düzeltici, hassas zamanlama cihazı ve saniye durdurma fonksiyonu, çap = 30 mm
Kasa: Paslanmaz çelik kasa, her iki yanda safir kristal kubbeli ve içi yansıma önleyici kaplamalı, vidalı güvenlik kurma kolu, 50 metreye kadar su geçirmez
Bilezik ve toka: Paslanmaz çelik tokalı siyah deri kayış
Boyutlar: Çap = 38 mm, pabuç genişliği = 19 mm
Fiyat: 3.400$

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir