Genel

Geriye Dönük: Bulgari Octo Finissimo Otomatik

Yeni Octo Finissimo Ultra’nın piyasaya sürülmesiyle Bulgari, ultra ince saatler söz konusu olduğunda çıtayı bir kez daha yükseltiyor (ya da aslında zayıflatıyor). Bu çok etkileyici bir başarı olsa da, gerçek öncü, serinin 2014 yılında piyasaya sürülen ilk modeli Octo Finissimo Ultra-Thin’dir. Bu manuel rüzgar saati, 2,23 mm kalınlığındaki BVL 128 kalibre ile güçlendirilmiştir. Bu, kasasındaki yeni Octo Finissimo Ultra’dan gerçekten daha kalın olsa da, yine de inanılmaz bir başarı olarak kabul ediliyor. Bulgari’yi, konu ultra ince mekanizmalar söz konusu olduğunda oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Piaget, Blancpain, Vacheron Constantin ve Audemars Pigue gibi markaların saflarına hemen yerleştirdi.

2016’da aynı derecede etkileyici Octo Finissimo Minute Repeater’ı takip ederken, ben bir yıl sonra Bulgari’nin Octo Finissimo Automatic’i tanıttığı zamana odaklanmak istiyorum. Bu, Gerald Genta’nın orijinal Roma tasarımına çağdaş bir dokunuş katarak ultra inceyi yeniden havalı yapan saattir. Bulgari, BVL 128 kalibresine yüksekliğini artırmadan bir mikro rotor ekleyebildi. Yaptıkları en parlak şeylerden biri saati titanyumdan yapmaktı. Aniden, saatin inceliğini vurgulayan benzersiz bir hafiflik duygusu belirdi. Bulgari, saatle uyumlu bir bilezik yapma çabasına bile girdi. İnce ve esnek, bileğin şeklini mükemmel bir şekilde takip ederek, onu şu anda mevcut olan en rahat saatlerden biri haline getiriyor.

Octo Finissimo Automatic, inkar edilemez bir İtalyan zarafetine sahip tek renkli bir renk şemasına sahip bu malzemeleri tercih ederek zarif bir spor saat haline geldi. Bu, eskiden değerli metallerden klasik bir görünüm ve hisle üretilen ultra ince saatlerin doğal yaşam alanı değil, ancak Bulgari’nin kendisi yaptı. Saatlerle ilgili olarak simge terimini kullanmaya her zaman çok dikkat ederim. Benim düşünceme göre, çok gevşek, çok sık ve çok erken kullanılıyor, ancak Octo Finissimo Automatic söz konusu olduğunda, bunun uygun olmaktan daha fazlası olduğunu hissediyorum. Koleksiyonun en ince üyesi olmayabilir, ancak geriye dönüp bakıldığında, ultra ince saatlere kesinlikle yeni bir yüz kazandıran ve bu türün en popüler ve en çok satan saatlerinden biri haline gelen modeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir