Genel

Green Rambles: Saat Aşkına Bir Büyüteç Alın

(Başlangıç) bir saat koleksiyoncusunun faydalanacağına inandığım birkaç aksesuar var, ancak ilk satın alımlardan biri bence kaliteli bir büyüteç olmalı. Saat yapımında ayrıntılar önemlidir ve onlarla yakın ve kişisel olmak yepyeni bir takdir ve anlayış düzeyi katacaktır. Bir kadranın veya saat hareketinin son halini incelemenize ve saat üreticilerinin onları oluşturmak için harcadıkları çabadan daha fazla zevk almanıza olanak tanır.

Yalnızca çok yüksek kaliteli saatlerin büyütme altında izlenmeye değer olduğu yaygın bir hatadır. Lange veya Greubel Forsey’in büyüteçle incelediğinizde tüylerinizin diken diken olduğu doğru olsa da, mütevazı bir Seiko 5 bile başlı başına etkileyici olacaktır. Saat üreticileri, üretim süreçlerinde ince ayar yapmak, çıtayı her seferinde yükseltmek için önemli yatırımlar yaptılar ve bu gösteriyor. Çoğu pazar segmentinde, gelişmiş üretim süreçleri sayesinde daha karmaşık tasarımlar yapmalarına olanak tanır. Endüstrinin zirvesinde, genellikle manuel olarak uygulansa da, beceriler de honlandı. Sonuç olarak, bugünlerde büyüteçle yakından bakmaya değmeyen bir saat yok denecek kadar az.

Soru şu, hangi büyüteç alınacak? İlk olarak, büyütme faktörü var. Şahsen, konuyu derinlemesine incelememe ve çok yaklaşmama izin verdiği için on kat büyütmeyi tercih ediyorum. Daha yükseğe çıkamazdım ama altı ya da sekiz kat büyütme faktörünü tercih eden bazı arkadaşlarım ve meslektaşlarım var. Göz yuvam arasına sabitlediğim veya bir yay ile kafamın etrafına yerleştirmem gereken bir tane almaktan her zaman kaçındım. Kullanımları olmasına rağmen, ben bir saatçi değilim ve basit bir el tipi model bana gayet iyi hizmet ediyor. Ve neredeyse istediğiniz kadar pahalı hale getirebilseniz de, yaklaşık 20 $ karşılığında iyi bir büyüteç bulunabilir – saat koleksiyonunuzdan alacağınız zevki önemli ölçüde artıracak mütevazı bir yatırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir