Genel

Küçük Yardımcılar: Alt Kadranlara Daha Yakından Bir Bakış

Kronograf (kronometre), kronometre (hassasiyet sertifikası), tourbillon (doğruluğu artırmak için bir kaçış) ve Geneva Waves (geleneksel bir İsviçre dekorasyon tekniği): Saatçilik sözlüğü, meraklıları heyecanlandıran ancak yabancılar için çok az şey ifade edebilecek terminolojiyle doludur. Ancak, alt kadranlar gibi bazı ifadeler kendiliğinden açıklayıcıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar ana kadranda çeşitli işlevleri gösteren küçük kadranlardır. Saat ne kadar karmaşıksa, bu alt kadranlara o kadar çok ihtiyaç duyulur. Özellikle yukarıda gösterilen Vacheron Constantin Traditionelle Complete Calendar gibi haftanın mevcut günü, ayı ve tarihi hakkında bilgi veren takvim saatlerinde yaygındır.

Genellikle alt kadranlarda görüntülenen diğer işlevler, güç rezervi göstergesi ve GMT göstergesidir. En eski ve en çekici komplikasyonlardan biri olan ay evresi göstergesi de genellikle bir alt kadranda gösterilir. Jaeger-LeCoultre tasarımı bu Master Ultra Thin Tourbillon Moon’da özellikle zarif bir girişi var.

Özel bir alt kadran türü, Glashütte Original’ın Seventies Chronograph Panorama Date modelinde olduğu gibi kronograflarda geçen dakikaları ve saatleri gösteren toplayıcılar veya sayaçlardır.

Bununla birlikte, bir alt kadran mutlaka yuvarlak olmak zorunda değildir, aynı zamanda kasanın yastık şeklini yansıtabilir veya bir sektör üzerinde görüntülenebilir, bu genellikle retrograd ekranlarda olduğu gibi, bir ibre tekrar yolculuğuna başlamadan önce sıfıra geri döndüğünde Maurice Lacroix’in Triple Rétrograde Masterpiece’indeki gibi.

Despite its name, a subdial can also display the main time. This is called an off-centered time display.

A. Lange & Söhne’nin en bilinen örneklerinden biri, merkezden uzak saat ve dakika, güç rezervi göstergesi, büyük tarih ve küçük saniye ile uyumlu düzeni modern zamanlarda tarih yazmış olan Lange 1’dir.
Küçük saniye veya ikincil saniyeden bahsetmişken, bunlar bir alt kadranda görüntülenen en yaygın işlevlerdir. Özellikle, yukarıda resmedilen The Longines Heritage Classic – Smokin gibi klasik üç ibreli saatler için nostaljik bir dokunuş katıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir