Genel

Zaman Makineleri: Otomotivden İlham Alan 7 Retro Saat

Klasik bir araba geçmişe giden bir zaman makinesidir. Peki ya zamanın geçişini ölçen daha küçük makineler? Aşağıdaki Mercedes-Benz gibi eski model bir arabanın stiliyle hangi saatler en iyi uyum sağlar? Neyse ki, saatlerde retro trendi her zamankinden daha büyük. İşte Nik Schölzel’imiz tarafından fotoğraflanan yedi öneri.

ZENITH EL PRIMERO CHRONOMASTER TOUR AUTO EDITION

Fransa’nın hem yaşlılar hem de gençler için en önemli otomobil rallilerinden biri olan Tour Auto Optic 2000’in resmi zaman tutucusu olan Zenith, tarihi otomobil meraklılarını memnun edecek 500 parçalık sınırlı sayıda özel bir model çıkardı.

ERWIN SATTLER CHRONOGRAPH II CLASSICA SECUNDA

Münih merkezli bu imalat, esas olarak bir saatçidir. Bu daha büyük zaman ölçerler gibi, her Sattler saati, klasik bir alt kadran düzenlemesi ve bir demiryolu dakika dairesi ile zarif, düzenli bir yüze sahiptir. Maviye çalan ibreler ve dört vidayla sabitlenmiş seri numaralı gümüş kadran da bu üreticinin ev saatlerini hatırlatıyor. (Çelik, 44 mm, ETA 7750, otomatik, 6.900 €)

TUTIMA SAXON BİR KRONOGRAF

Almanya, Glashütte merkezli Tutima, markanın karakteristik yastık şeklindeki kasasına sahip kronografına güç veren otomatik mekanizmayı modifiye etti. Şimdi bu kalibre, kadranın merkezinden geçen dakika sayacını canlandırıyor ve ayrıca 24 saatlik gösterimi destekliyor. Kadran, üretimi 1990’larda durdurulan Lemania Calibre 5001 tarafından dikte edilen düzenlemeyi takip ediyor.

ROLEX Gezgini II

Rolex, Explorer II’yi 1971’de maceracılar ve dağcılar için bir saat olarak piyasaya sürdü. O zamandan beri, bu model neredeyse değişmeden kaldı ve bir tasarım ikonu haline geldi. Rolex’in kendi otomatik hareketi, en sağlam ve hassas kalibrelerden biri olarak kabul edilir. Kullanıcı bir tatil yerine uçtuğunda, yeni bölgedeki zamanı göstermek için akrebi saatlik artışlarla ayarlayabilir. (Çelik, 42 mm, üretim Kalibre 3187, otomatik, 8.100$)

IWC INGENIEUR CHRONOGRAPH EDITION “RUDOLF CARACCIOLA”

IWC bu kronografı ilk kez 1926’da bir Mercedes’i zafere taşıyan ve daha birçok yarışı kazanan efsanevi yarış arabası sürücüsü Rudolf Caracciola’ya adadı. 750 adetlik sınırlı sayıda üretilen bu saat, gösterge panelinden ilham alan görünümü ve eyer dikişli deri kayışı ile otomotiv tarihine referans veriyor. IWC’nin yeni otomatik kalibresi, yüksek performanslı motorudur. (Çelik, 42 mm, üretim Kalibre 69370, otomatik, 7.150 $)

UNION GLASHÜTTE BELİSAR KRONOGRAF

Fildişi rengi kadranı ve radyal olarak düzenlenmiş rakamları ve iğneye benzer ibreleri barındıran sayaçları ile bu saat, eski model arabaların gösterge panelindeki enstrümanları hatırlatıyor. Takometre ölçeği de bir otomotiv referansıdır. Mantar şeklindeki itme parçaları, konik kurma kolu ve küçültülmüş deri kayış benzer şekilde klasik saatlere gönderme yapar. (Çelik, 44 mm, ETA 7750, otomatik, 2.350 €)

GLASHÜTTE ORİJİNAL YEDİLER PANORAMA TARİHİ

Seventies Panorama Date, 1970’lerden kalma bir modelden esinlenerek tasarlanmıştır. Atası, Glashütte Original markasına dönüşen VEB Glashütter Uhrenbetriebe tarafından Doğu Almanya’da üretildi. Köşeleri yuvarlatılmış kare kasa ve sunburst desenli mavi kadran bu saate farklı bir karakter kazandırıyor. (Çelik, 40 mm x 40 mm, Kalibre 39-47, otomatik, 10.100$)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir