Genel

Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Anniversaire 5365, Tourbillon’un 220. Yılını Kutluyor

Fransız-İsviçreli saat ustası Abraham-Louis Breguet, adını Fransızca “kasırga” kelimesinden alan ve yaratıcısı tarafından “tüm kusurları telafi eden saat” olarak tanımlanan tourbillon adlı icadının patentini aldığı yıl 1801’di. denge çarkında ve zemberekte bulunabilecek eşitsizlikler.” O zamandan beri tourbillon saat endüstrisinin önemli bir parçası, yüksek saat bilimi uzmanlığının sembolü ve modern Breguet saat markasının temeli haline geldi.

Bu nedenle, tarihi patentin 220. yıldönümünde, House of Breguet’in kurucusunun özel buluşunu yeni piyasaya sürülen Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Anniversaire 5365 ile anmaya ayarlanması şaşırtıcı değil. Abraham-Louis Breguet’in yaşamı boyunca ürettiği toplam tourbillon saat sayısı), saat, usta saatçinin zamansız estetiğine ve teknik dehasına yürekten bir saygı duruşu niteliğindedir.

41 mm pembe altın kasa içinde üretilen saat, Breguet markasının tüm tasarım kodlarını barındırıyor – zarif ve abartısız ve kurucu tarafından oluşturulan bir estetik sunuyor. Kasa, saati takarken en üst düzeyde rahatlık ve kolaylık sağlamak için tasarlanmış, zarif oluklu bir kasa bandı ve kaynaklı tırnaklar ve vida çubukları ile birlikte gelir. Gümüş rengi 18 ayar altından motora çevrilmiş kadran iki farklı süslemeyle işlenmiş; Clous de Paris ve tahıl d’orge. İlki, kadranın ana orta kısmını kaplar ve elmas bir keski ile manuel olarak uygulanır. “Arpa tanesi” olarak da adlandırılan ikincisi, kadranın dış kenarlarını süslüyor. Clous de Paris uygulaması, 50 santimetrelik normal bir mesafeden bakıldığında, kullanıcının saatleri ve dakikaları okumasını kolaylaştıran mat bir son verir. Bunların göstergesi, merkezden uzakta konumlandırılmış ve ünlü olarak “Breguet eller” olarak anılan iki mavi çelik, ucu açık eldir.

Yıldönümü saati, dönen kafesi saat 4 ile 6 arasındaki kadrandaki bir açıklıktan görülebilen 60 saniyelik bir tourbillon ile donatılmıştır. Breguet, dikkatimizi saatçi saat tarihçilerine hitap edecek tourbillon’daki diğer iki özelliğe çekiyor. Bunlar arasında maviye çalan çelikten yapılmış üst köprü (Classique koleksiyonundaki bir tourbillon için alışılmadık bir kaplama) ve açıklığın üzerine yapıştırılmış, Abraham-Louis’e verilen patent numarasına atıfta bulunan “Brevet No 157” metnini taşıyan kartuş yer alıyor. Breguet, 220 yıl önce icadı için.

Saatlerin arka kısmında, mekanizmanın namlusunda “Anniversaire 1801–2021” yazısının ve tourbillonun alt köprüsünde “Brevet No 157 Du 7 Messidor An IX” yazısının yer aldığı bir safir kristal bulunur. Her saat, Breguet imzası ve sınırlı üretim numarası ile ayrı ayrı elde oyulmuştur. Hareketin sağ tarafında, Abraham-Louis Breguet tarafından tourbillon regülatörü için patent başvurusunda bulunurken kullandığı orijinal suluboya plakasının aslına uygun bir reprodüksiyonu yer alıyor.

Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Anniversaire 5365’teki mekanizma, 80 saatlik güç rezervine sahip ultra ince (dolayısıyla “Extra-Plat”) otomatik Kalibre 581’dir. Saat, kahverengi deri kayışa monte edilmiş olarak geliyor. Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Anniversaire 5365, yalnızca 35 parça ile sınırlıdır ve ABD’de 161.800 $ fiyatla satılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir