Genel

Film Zamanı: Bir Saat 10 Kere Aktörlerden Spot Işığını Çaldı

Saat toplamak (en azından) en sevdiğiniz aktörden imza almak kadar ilginç hale geldiğinden, filmlerdeki saatler saat hayranlarını büyüledi. Le Mans’ta Steve McQueen’in Monaco’sundan (1971), Aliens’ta Ripley’nin (Sigourney Weaver) Seiko Giugario’sundan (1986), American Psycho’da Christian Bale’in Datejust’ından (2000), Marlon Brando’nun Rolex GMT’sinden ve Martin Sheen’in Sheen’in Seiko 6105 “Kaptan Willard”ından Apocalypse’den Şimdi (1979), Geleceğe Dönüş’te (1985) Marty McFly’nin (Michael J. Fox) bileğindeki Casio’nun CA53W’sine, Dr. No’da (1962) James Bond’un (Sean Connery) Submariner 6538’ine ve daha pek çoğuna, bunlar parçalar sıklıkla (koleksiyonerler arasında) içinde bulundukları filmler kadar ünlü oldu. Bazı durumlarda, Doctor Strange’deki (2016) Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Perpetual, Kate Becket’in (Stana Katic) Omega Speedmaster televizyon dizisindeki “ Kale” (2009-2016) veya Ingmar Bergman’ın Yaban Çilekleri’nde (1957) ibresiz saat, sadece birkaçını saymak gerekirse, bu parçalar sadece bir dekor olmaktan çok daha önemli bir rol oynadı. Ekrandaki bazı dikkate değer görünümlere bakma zamanı:

Ucuz Roman (1994):
“Bu saat senin doğuştan hakkındı, […] bu yüzden onu bir şey saklayabileceğini bildiği tek bir yere sakladı.”

Christopher Walken Ucuz Romanda (1994) Kaptan Koons rolünde / A Band Apart, Jersey Films, Miramax
Tarantino’nun başyapıtı yalnızca John Travolta, Samuel L. Jackson ve Uma Thurman Akademi Ödülü adaylıkları kazanmakla kalmadı, aynı zamanda belki de en sıra dışı hikayelerden birine sahip bir aile yadigarı, ödüllü dövüşçü Butch Coolidge’in (Bruce Willis) büyük büyükbabasının altın saatini (bir Lancet çukuru) içeriyordu. izlemek). Captain Koons’un (Christopher Walken) monologunda öğrendiğimiz gibi, Orion Coolidge, Lancet’i ilk olarak yüzyılın başında Knoxville’deki bir General Store’dan satın almıştı. Orion, I. Dünya Savaşı’nda askere alındığında saati, daha sonra II. Wake Adası Muharebesi’nde (8 – 23 Aralık 1941), Dane eve dönemeyebileceğini fark etti ve onu Winocki adlı bir Hava Kuvvetleri topçusuna verdi ve karısına ve oğluna (Butch’un babası) vermesini istedi. O da Vietnam savaşı sırasında Hanoi üzerinde vuruldu ve hala altın saati takarken bir esir kampına kondu. Onu kurtarabileceğini düşünmesinin tek yolu, saat takmak isteyeceğiniz son yerde onu Viet Cong’dan saklamaktı. Beş yıl sonra, ölüm döşeğinde, saati arkadaşı Koons’a (Christopher Walken) teslim etti; o da, nihayet Butch’a verebileceği güne kadar saati aynı şekilde güvende tutmak için saklamak zorunda kaldı.

Yıldızlararası (2014):
‘Şuna bak! Oydu! Tüm bu zaman!’

Görelilik teorisi: Yıldızlararası (2014) / Paramount Pictures, Warner Bros. Pictures’daki Hamilton saatlerinin karşılaştırılması
Christopher Nolan’ın epik bilim kurgu filmi, Joseph Cooper’ın (Matthew McConaughey) Hamilton Khaki Field kol saati, belki de saat pazarlaması tarihindeki en iyi ürün yerleştirme olmadan aynı olmazdı: Dünyayı (ve galaksimizi) terk etmeye başlamadan kısa bir süre önce. uzay gemisi Endurance’ın pilotu Cooper, saati 10 yaşındaki kızı “Murph”a, görece zamanlarını karşılaştırması için bir hatıra olarak verdi. Daha sonra, kol saatinin ikinci elini manipüle ederek, olay ufkunun içinden toplanan kuantum verilerini iletmek için Mors kodunu kullanarak, farklı zaman dilimlerinde onunla iletişim kurmak için saati devasa bir tesseratın içinden kullanır, böylece insanlığın göçünü ve hayatta kalmasını sağlar.

Saat, filmin hayranları tarafından “Murph” saati olarak tanındı ve sonunda Hamilton tarafından 2019’da piyasaya sürüldü.

Apollo 13 (1995):
“Houston Bir problemimiz var.”

Speedy günü kurtarıyor: Apollo 13 (1995) / Universal Pictures’da Kevin Bacon, Tom Hanks ve Bill Paxton
Ron Howard’ın talihsiz Apollo 13 ay göreviyle ilgili filmi, Omega Speedmaster Professional’ın bulunduğu, mutlaka görülmesi gereken birçok uzay filminden sadece biri. Ancak saat, John Leonard “Jack” Swigert, Jr. (filmde Kevin Bacon tarafından canlandırıldı) tarafından mürettebatı dünyaya geri döndürmede kritik öneme sahip olan 14 saniyelik bir manevrayı zamanlamak için kullanıldığından, bu şüphesiz Speedmaster’ın en önemli görevlerinden biriydi.

Çeneler (1975):
“Daha büyük bir tekneye ihtiyacın olacak!”

Richard Dreyfuss ve Nautoscaph’ı Jaws’ta (1975) / Universal Pictures
Steven Spielberg’in klasik köpekbalığı filminde, Matt Hooper’ı oynayan Richard Dreyfuss, dünyanın saat meraklıları için onlarca yıldır sinir bozucu bir gizeme dönüşen oldukça düzenli bir dalış saati taktı. 2010 yılına kadar, Gary ve Christian Stock, bunun bir Alsta Nautoscaph olduğunu ortaya çıkarabildi. İkili, köpek balığı sudayken kafese giren dublör Dick Warlock ve dublör koordinatörü Ted Grossman’a ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir