Genel

Gelenekçi: Rolex Oyster Perpetual Submariner ile Uygulamalı

2020 itibariyle, çoğu kişinin arketip dalış saati olarak gördüğü tarih göstergesi olmayan Rolex Oyster Perpetual Submariner biraz daha büyüktür ve güncellenmiş bir mekanizmaya sahiptir, ancak orijinal tasarımına sadık kalır. Bu yeni saatle ilk karşılaşmamız.

2020’de en son Rolex yenilikleri için uzun bir süre beklemek zorunda kaldık. Rolex, Eylül ayında yeni nesil Oyster Perpetual Submariner ve Submariner Date saatlerini sundu. Bu saatler biraz daha büyüktür ve şimdi yeni mekanizmalarla donatılmıştır – Submariner, yakın zamanda tanıtılan Calibre 3230’a sahiptir ve yeni Submariner Date versiyonları, Calibre 3235’i ilk kez kullanıyor. Submariner Date şaşırtıcı bir dizi renk kombinasyonu sunarken, tarih göstergesi olmayan Submariner orijinal tasarımına sadık kalıyor. Tanıtımından kısa bir süre sonra yeni Submariner’ın önizlemesini yapabildik.

Yükseltilmiş Ayrıntılar Yeni Oranlarla Sonuçlanıyor
Bir Rolex yeniliğinin bir devrim anlamına geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Ancak Submariner, çeşitli detayların toplamı yeni bir saatle sonuçlanacak şekilde değiştirildi. Saatin çapı 40 mm’den 41 mm’ye, daha doğrusu 40,6 mm’den 41,36 mm’ye yükseldi ve köşegen boyunca saat 2’den 8’e ölçüldü. Tepe korumaları ve çıkıntılar daha incedir, ancak bu, kulak genişliğini tam bir milimetre artırarak 21 mm’ye çıkarmıştır.

Bu görünüşte küçük yükseltmeler, kasanın ana gövdesi, çerçeve, kadran ve bilezik dahil olmak üzere tüm saatin orantılarını değiştirdi. Bu, tamamen yeni bir modele baktığınız anlamına gelir. Yeni Oyster Perpetual Submariner’ı (üretilmiyor) selefinin yanına yerleştirirseniz, değişiklikler görünür hale gelir. Yeni Submariner, en küçük ayrıntıdaki sayısız modifikasyon sayesinde eski versiyondan bir milimetreden çok daha büyük görünüyor.

Yeni manüfaktür otomatik mekanizma Calibre 3230 pek belirgin değil, çünkü her Rolex saatinde olduğu gibi, özel bir anahtarla hermetik olarak vidalanan ve sadece açılabilen ince yivli bir kasa arkası ile kaplanmıştır. Rolex yetkili bir saatçi tarafından. Calibre 3235’in farkı Submariner kadranında tarih göstergesinin olmaması.

Aksi takdirde diğer tüm özellikler aynıdır. Yeni Submariner, nikel-fosfor alaşımından yapılmış Rolex patentli, yenilikçi Chronergy eşapman ile donatılmıştır. Yüksek enerji verimliliği ile üstün fonksiyonel güvenilirlik sağlar ve manyetik alanların etkilerine karşı dayanıklıdır. Hareket ayrıca Rolex Parachrom denge yayının optimize edilmiş bir versiyonuna sahiptir.

Rolex, denge yayını kendi bünyesinde paramanyetik bir alaşımdan üreterek geleneksel denge yaylarından 10 kata kadar daha hassas hale getirir. Ayrıca, tüm pozisyonlarda sabit bir hız sağlayan özel bir Rolex üst sargısına sahiptir. Osilatör, mükemmel Rolex tarafından tasarlanmış ve patentli Paraflex antishock sistemi tarafından desteklenmektedir. Eşapman ve namlu tasarımının daha yüksek verimliliği sayesinde hem Calibre 3230 hem de Calibre 3235 70 saatlik güç rezervine sahip. COSC’nin kronometre testine ek olarak saat, 2015’teki mevcut spesifikasyonlara göre günde 2 saniyeden fazla olmayan bir sapmaya izin veren bir “Üstün Kronometre” için katı Rolex dahili testini de geçmelidir.

Submariner, dalış saatlerinin eğlence amaçlı dalışlardan çok profesyonel uygulamalar için kullanıldığı bir dönemden gelmektedir. Bu nedenle, bugün orijinal cazibelerine sadık kalıyorlar – çünkü bir dalış sırasında zamanı net bir şekilde okumak bir ölüm kalım meselesidir. Net ve basit Submariner kadranı bu nedenle değişmeden kaldı. Akrep ve yelkovan, herhangi bir karışıklığı önlemek için Rolex Deepsea’den uyarlanmıştır ve birbirinden farklıdır. Üçgen, daire ve dikdörtgen markörler yönlendirme ve daha fazla okunabilirlik sağlamak ve su altında veya kuru zeminde olası hataları önlemek için tasarlanmıştır. İbreler ve markörler, Rolex Chromalight parlak malzeme ile kaplanmıştır ve karanlıkta parlak mavi parlar. Saniye ibresinin sonundaki belirgin nokta, bir işlev kontrolü işlevi görür ve aynı zamanda parlaktır. Ayrıca dalış bezelindeki sıfır işareti de dalış sürelerini ayarlarken daha iyi yönlendirme sağlamak için aynı parlak malzemeyle doldurulmuştur.

Dalış Saati Teknik Özellikleriyle Öne Çıkıyor
Çerçeve, yarım dakikalık net artışlarla saat yönünün tersine mükemmel bir şekilde kilitlenir. Kenarın etrafındaki derin tırtıklı oluklar, ıslak eller veya dalış eldivenleri için güvenli bir tutuş sağlar. Döner halka, özel bir siyah seramikten yapılmış sayısal bir Cerachrom ek parçasına sahiptir. 60 dakikalık parkurdaki girintili rakamlar ve işaretler, bir PVD işlemi kullanılarak ince bir platin tabakası ile kaplanmıştır. Rolex, monoblok çerçevelerin ve paletlerin üretimi için sağlam, doygun renklere sahip ve çizilmeye karşı son derece dayanıklı özel bir seramik oluşturmak için uzmanlık ve yenilikçi bir üretim süreci geliştirdi ve artık tamamen bağımsız seramik bileşen üretimine sahip.

Seramik parçalı çerçeve, Rolex’in 300 metre su derinliğine karşılık gelen 30 bar’lık bir basınç direncini garanti ettiği sağlam Oyster kasanın bir parçasıdır. Dayanıklılık ve güvenilirliğin özüdür. Kasa çerçevesi, Rolex’in “Oystersteel” olarak adlandırdığı korozyona karşı olağanüstü dirençli tek bir paslanmaz çelik bloktan üretilmiştir. Hermetik olarak kapatılmış kasa arkasının yanı sıra Triplock kurma kolu da üçlü contası, vidalı tasarımı ve koruyucu kurma kolu korumaları ile belirtilen su direncini sağlıyor. Üst kristal çizilmeye dayanıklı safirden yapılmıştır. Submariner Date, tarihin daha iyi okunabilmesi için saat 3 konumuna bir cyclops büyüteci ekler.

Yeni Submariner, patentli Oysterlock katlanır güvenlik tokası ve bileziğin 10 kademeli bir kayar eleman kullanılarak 20 mm’ye kadar uzatılmasına olanak sağlayan Glidelock uzatma sistemi dahil olmak üzere bir Oyster bileziği ile donatılmıştır. Dalış saatleri arasında tartışmasız standart olarak kalabilmek için bu kadar mükemmelliğin devrime ihtiyacı yoktur.

ÖZELLİKLER:
Üretici: Rolex S.A., Rue François Dussaud 3-5, 1211 Cenevre, İsviçre
Referans numarası: 124060
Fonksiyonlar: Saat, dakika, merkez süpürme saniyesi, dalış çerçevesi
Hareket: Rolex Calibre 3230, otomatik, kronometre, 28.800 vph, 31 mücevher, Paraflex amortisör, dört altın Microstella ayar vidalı Rolex paramanyetik balans, mavi Parachrom paramanyetik denge yayı, COSC sertifikası, Rolex Üstün Kronometre kalite mührü (+/- 2 saniye başına) kasadan sonraki gün), 70 saatlik güç rezervi, çap = 29,3 mm, yükseklik = 6,20 mm
Kasa: Oystersteel, Cerachrom ekli çerçeve, kadran üzerinde safir kristal, 300 metreye kadar suya dayanıklı
Bilezik ve toka: Glidelock uzantılı Oysterlock güvenlik katlanır tokalı Oystersteel çelik bilezik
Boyutlar: Çap = 41,36 mm, pabuç genişliği = 21 mm entegre, yükseklik = 12,40 mm
Varyasyonlar: Submariner Date Versiyonları (detaylar burada )
Fiyat: $8,100

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir