Genel

Gizli Bilek: Altı Önemli Kamuflaj Saati

Bu günlerde sadece açık hava rekreasyonu için tasarlanmayan kamuflaj, günlük bileklikleriniz için modaya uygun ve cesur bir alternatif olarak ortaya çıktı. Hem saat kayışlarında hem de kadranlarda bulunan askeri odaklı renk, normalde lüks saatçilik dünyasıyla ilişkilendirilen bir renk değildir, ancak taktik ve ton arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran bir tasarım arayanlar için farklı bir görünüme dönüşmüştür. Gittikçe daha fazla saat markasının kamuflajı benimsemesiyle, (horolojik) ormanda kaybolmak çok kolay.

Audemars Piguet, SIHH 2018’de düzinelerce yeni saati görücüye çıkardı. En tartışmalı parçalardan biri, kamuflaj kayışı, haki yeşili seramik çerçeve ve bej kadranı içeren Royal Oak Offshore Chronograph idi. Kayış kesinlikle kamuflaj “görünümünü” somutlaştırırken, gerçekten göze çarpan bezel ve kadran kombinasyonu. Bej rengi, kahverengi alt kadranlar ve neredeyse orman yeşili çerçeveyle kusursuz bir şekilde eşleşen bir tür kremsi karizma yayıyor. 31.000$ fiyat etiketine sahip.

Bell & Ross, 2007’den bu yana markanın ürün yelpazesinde bir dayanak noktası olan kamuflaj yarışının öncülerinden biriydi. En son güncelleme, geçen yaz BR03-92 Black Camo’nun piyasaya sürülmesiyle geldi. Marka, koyu kadran için, elit askeri komandoların gizli görevler için kullandığı kamuflajı simüle eden mat gri tonlardan oluşan bir patchwork ile orijinal, askeri tarzda üç renkli bir kaplama geliştirdi. 42 mm’lik kasa mat kaplamalı siyah seramikten yapılmıştır – saati karanlıkta neredeyse algılanamaz hale getirdiği ve istenmeyen yansımaları önlemeye yardımcı olduğu için gerçek görev kullanımına bir başka selam. Seramik, diğer pratik nedenlerden dolayı kasa malzemesi olarak seçildi: neredeyse tamamen çizilmeye karşı dayanıklı, daha sağlam ancak çelikten daha hafif, hipoalerjenik ve dünyanın en acımasız sıcak savaş bölgelerinde giyilebilecek kadar ısıya dayanıklı. 100 metreye kadar suya dayanıklı kasanın içinde saatin kendi kendini kurma hareketi Calibre BR-CAl.302 (Sellita SW300-1 tabanlı), saat, dakika, merkezi saniye ve tarihe güç vererek kendi görevini yerine getiriyor. ve tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi biriktiriyor. Saat, her ikisi de siyah PVD kaplı çelikten yapılmış pim tokalı siyah kauçuk kayış veya “ultra esnek” siyah sentetik kumaş kayışla sunuluyor. Fiyatı 3.800 dolar.

İlk olarak Baselworld 2016’da piyasaya sürülen Graham Chronofighter Black Arrow, Chronofighter serisinin askeri bir eğime sahip bir uzantısıydı. Mavi, gri, bej ve yeşil olmak üzere dört farklı renkte sunulan saatler, saat 3 pozisyonunda telemetre komplikasyonuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bir telemetre, bir olay ile bir gözlemci arasındaki mesafeyi ses hızına göre ölçebilir, bu nedenle bu yeni dizilim, yalnızca zaman ve tarih gösteren bir saate kıyasla pratik bir askeri uygulamaya sahiptir. 47 mm büyüklüğündeki saat seramik bezele ve saat 6 pozisyonunda 30 dakika sayacına sahiptir. Saatin içinde 48 saatlik güç rezervine sahip g1747 mekanizması yer alıyor. Fiyatı 8.050 dolar.

2017’de Tag Heuer, Aquaracer’ın mavi kamuflaj kadranlı ağır hizmet versiyonunu tanıttı. 300 metreye kadar suya dayanıklı ve markanın otomatik Calibre 5 mekanizmasından güç alan saat, 43 mm titanyum kasaya ve yansıma önleyici düz safir kristale (fotoğraf veya taktik operasyonlar için) sahip. Mavi kadran, maceracı saat tutkunları için ideal hale getiren, yumuşak stil ve askeri etkinin kusursuz bir karışımıdır. Fiyat: 2.800 dolar.

2017’de Anonimo, Militare Alpini’yi iki yeni kamuflaj kronograf seçeneğiyle güncelledi. Bronz model, kahverengi veya haki yeşili renk seçeneklerine sahiptir ve askeri görünümünü güncelleyen guilloché tarzı bir kadrana sahiptir. 43 mm büyüklüğündeki saat, bir Anonimo Militare saatinin tipik tanımlayıcılarına sahiptir; yani saat 12 konumundaki ve patentli koruyuculu kurma kolu ve saat 12, 4 ve 8 rakamları, büyütülmüş ve odakta “A” yı oluşturur. Anonim. Saatin içinde, marka için özel olarak geliştirilmiş Dubois Dépraz 2035 kronograf modülüne sahip bir Sellita SW300 otomatik hareketi bulunur. 42 saat güç rezervine sahiptir. Anonimo gibi hem İtalya’da hem de İsviçre’de bir ayağı olan ikonik dağ Matterhorn’un bir görüntüsü. Hem kahverengi hem de haki yeşili versiyonların her biri toplam 97 adet ile sınırlıdır ve fiyatı 5.390$’dır.

Bu listedeki tek Alman markası olan Sinn, 2016 yılında U1 Kamuflaj modelini 500 adetle sınırlı sayıda piyasaya sürdü. Saatin tamamı boncuk püskürtmeli Alman denizaltı çeliğinden yapılmış ve 1.000 metre su geçirmezlik derecesine sahip. Çerçevenin yüzeyi, çizilmeye karşı dayanıklı olması için tescilli bir metal sertleştirme tekniği olan Tegiment Teknolojisi kullanılarak sertleştirilmiştir. Saatin içinde 38 saatlik güç rezervine sahip Sellita SW 200-1 bulunur. 44 mm’lik saat, geçiş yapmak için ek bir zeytin kumaşı kayışı ile uyumlu bir yeşil silikon kayışla gelir. Fiyatı 2.160$.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir