Genel

Hızlı Kaçış: Grand Seiko Elegance GMT’yi İncelemek

Grand Seiko’nun 60. yaş gününü kutladığından bu yana sadece 10 yıldır uluslararası pazarda olduğuna inanmak zor. Elegance GMT, modern bir saat dilimi işlevine ve kesinlikle güncel olan yüksek hızlı otomatik kalibreye sahiptir. WatchTime arşivlerinden bu incelemede daha yakından bakıyoruz.

Grand Seiko için en iyisinden başka hiçbir şey yeterince iyi değildir. Uzak Doğulu saat üreticisi 60 yıl önce bunu bir öncelik haline getirdi ve İsviçre kronometri yarışmasını kazanmak için saatte 36.000 titreşim frekansında salınan yüksek hızlı bir kalibre geliştirdi. Tabii ki, o zamanlar bile insanlar daha yüksek bir frekansla giden daha yüksek doğruluğu biliyorlardı, ancak aynı zamanda bu asil hedefe ulaşmak için üstesinden gelinmesi gereken muazzam teknik zorlukların da farkındaydılar.

Zemberek çift görev yapmalıdır: Dengeye hızlı ileri geri salınımları desteklemek için yeterli enerjiyi sağlamak için yüksek tork sağlarken, aynı zamanda yeterince uzun bir güç rezervini desteklemek için yeterli enerjiyi depolamalıdır. Bu arada, dişli takımı ve eşapman, üzerlerine etki eden daha güçlü kuvvetlere dayanabilmelidir. O zaman şimdi olduğu gibi, Grand Seiko ve Zenith, hızlı salınımlı, seri üretilen kalibrelerde bu güçleri başarıyla ehlileştiren tek markalar.

Grand Seiko’nun Kalibre 61, 1969 yılında Neuchâtel Gözlemevi’nde yapılan kronometre testini geçti. Aynı zamanda Grand Seiko, markanın dünyanın en hassas saatlerini üretme çabası doğrultusunda ilk kuvars saatini (Astron) piyasaya sürmeye hazırdı. Bu nedenle, bu yılki Grand Seiko 60. yıl dönümü koleksiyonunun hem yeni geliştirilen Kalibre GS 9F85’i kaplayan bir kuvars saati hem de en yüksek kalitede, hızla salınan bir harekete sahip mekanik bir modeli içermesi şaşırtıcı değil. İkinci kalibre, test saatimiz Elegance GMT’nin içinde çalışır.

Yüksek frekansta yeterince uzun bir güç rezervi sağlamak için birçok parçanın yeniden hesaplanması ve Calibre GS 9S85 için özel olarak geliştirilmesi gerekiyordu.

Modern Zaman Dilimi Ekranına Sahip Yüksek Frekanslı Otomatik Hareket
Grand Seiko Elegance GMT’nin hızlı tempolu kalbi, Seiko’nun “Hi-Beat” olarak adlandırdığı Calibre GS 9S86’dır. Temel aldığı Calibre GS 9S85 gibi Calibre GS 9S86 da kadranın merkezinden saatleri, dakikaları ve saniyeleri gösterir. Ancak selefinden farklı olarak bu yeni mekanizma aynı zamanda “GMT” adı verilen bir işlevi de içeriyor. “GMT” adı biraz yanıltıcıdır çünkü bu modern zaman dilimi işlevi Greenwich’teki zamanı göstermekten fazlasını yapabilir. “Modern” sıfatını kazanıyor çünkü kullanıcı orta tepe konumu aracılığıyla saat dilimini değiştirdiğinde, akrep, saatlik artışlarla adım adım ileri veya geri değiştirilebilir. Bu arada dördüncü (GMT) ibresi, daha önce o bölgenin saatine 24 saat ibresi olarak ayarlandığını varsayarak, ev saatini tutar. Aynı ibre ikinci bir saat dilimini göstermek için de kullanılabilir. Saat değişimi sırasında, tarih ekranı otomatik olarak ileri veya geri atlar ve mekanizma çalışmaya devam ettiği için ikinci saat doğru olarak tutulur. Bu sadece uluslararası seyahat edenler için önemli olmakla kalmıyor, aynı zamanda Grand Seiko’nun zamanı en yüksek doğrulukta tutma taahhüdünü de bünyesinde barındırıyor. Grand Seiko’nun en son standardına göre, kabul edilebilir tolerans, günde -3 ila +5 saniye sapma arasında kalmalıdır (17 gün boyunca altı konumda test edilmiştir). Test saatimiz çeşitli pozisyonlarda yaklaşık 3,5 saniye kazandı ve böylece standardı destekledi. Birkaç pozisyon arasındaki çok küçük fark özellikle dikkat çekicidir.

Grand Seiko’nun saat dilimi işlevi Omega, Breitling ve Bulgari gibi markalar tarafından sunulanlarla aynıdır. Ve yüksek hızlı hareketi, tam kurmanın ardından 55 saatlik etkileyici bir güç rezerviyle bir burun önde. Yeni bir temel, hareketin bu uzun özerkliğe ulaşmasını sağlıyor. Zemberek, geliştirilmesi altı yıl süren ve öncekinden yaklaşık yüzde altı daha fazla güç sağlayan “Spron 530” olarak bilinen bir alaşımdan yapılmıştır. Bu, yüksek torku garanti ettiği ve böylece terazinin daha hızlı frekansını desteklemek için gereken gücü sağladığı anlamına gelir. Aynı zamanda güç rezervine fazladan beş saat eklerken aynı zamanda aynı yüksek derecede korozyon direnci, dayanıklılık ve manyetizmaya karşı savunmasızlığı sunar.

Ayrıca yenilikçi MEMS (Mikro Elektro Mekanik Sistem) teknolojisi kullanılarak üretilen bileşenler, hareketin hassasiyetini sağlar. MEMS, Seiko’nun tescilli teknolojisidir ve yarı iletken üretimi için geliştirilmiştir. MEMS sayesinde önemli bileşenler daha hafif, daha pürüzsüz ve daha ince ayrıntılarla üretilebilir. Kaçış çarkı ve levye milimetrenin 1/10.000’i hassasiyetinde üretilerek performanslarını önemli ölçüde artırır. Yeni kaçış çarkı, her bir dişli dişinin sonunda, dişli takımının düzgün çalışmasının bağlı olduğu yağ emilimini iyileştiren yağ hazneleri içerir.

Saniye ibresinin tam olarak ulaştığı kenarı boyunca uzanan 1/5 saniye ölçeği ile kadranda Grand Seiko’nun yüksek hızlı hareketlerden duyduğu gurur görülebilir. Bu, Grand Seiko’nun stilini en başından beri – en son 1967’den beri, 44GS ile şekillendiren üç klasik koldan biridir. Pürüzsüz saten cilalı yüzeyler ve son derece parlak kenarlar keskin kontrastlar yaratır ve çeşitli görüş açılarından iyi okunabilirliği garanti eder, ancak bazen parlak siyah arka plan üzerinde parıldarlar ve kadranın merkezine doğru eğimli cilalı saat işaretleri gibi. Bununla birlikte, günün saatine dair net bir görüş elde etmek için gereken tek şey bileğin küçük bir hareketidir. Gece okunabilirliği, Grand Seiko’nun Elegance serisi konseptinin bir parçası değildir.

Dördüncü ibre 2002 yılında Grand Seiko’ya eklendi. Tasarımı ana ibreler için kullanılan dauphine tarzından farklı. Ve mat kaplaması, hafifçe alçaltılmış 24 saatlik halkanın tam olarak dış ucuna ulaşan göz alıcı kırmızı ok ucu dışında, siyahımsı gri görünmesini ve bazen neredeyse kaybolmasını sağlar.

Kadranın pek çok unsuru gibi, kasanın da bazı detayları Grand Seiko serisinin net kıyafet yönetmeliğine uygun. Dar, eğimli çerçeve tamamen parlatılmış ve özellikle dikkat çekicidir. Bu saatin retro tarzını vurgulayan oldukça kavisli bir safir kristali çevreler. Kasanın orta kısmı ise diğer modellerdeki muadillerinden dışbükey kavisli yapısıyla farklılık gösteriyor. Bununla birlikte, bu saatin çapı hiçbir şekilde küçük olmamasına rağmen, iyi bir kullanım rahatlığı sağlamak için aşağı doğru eğimli kayış pabuçlarının karakteristik yüzeylerinde tanıdık stil korunur: bir kumpasın çenesini yaklaşık 40 mm yayar. Arkadaki altı vida, bir uzmanın kelimenin her iki anlamında da mükemmel olan hareketi hayranlıkla izleyebileceği safir kristal camı tutturur.

Kalibre GS 9S85’e dayanan GS 9S86, saatte 36.000 titreşim frekansında çalışan bir terazi de dahil olmak üzere yaklaşık 230 parçadan oluşur.

Zarif Yüksek Hızlı Harekete Birkaç Alternatif
Böyle klasik bir saat, yüksek kaliteli işçiliği bünyesinde barındıran ve katlanır bir toka ile sabitlenen klasik bir deri kayış gerektirir. Kayış, bir toka ve hareketli paslanmaz çelik halka ile sabitlenmiştir, tıpkı tokanın yan itmeli parçalarla tekrar açılabilmesi kadar rahattır.

Üretim mekanizmasına ve saat dilimi işlevine sahip modern bir saatin 6.500 dolarlık fiyatı güçlü bir çekiciliğe sahip. Piyasa, doğrudan karşılaştırılabilir birkaç seçenek sunar. Tudor, Black Bay GMT ile aynı işlevselliği ve üretim kalibresini sunuyor, ancak daha sportif bir kıyafetle kaplanmış ve deri kayışla 3.725 $ fiyatla satılıyor. Omega Planet Ocean’ın GMT versiyonlarında (kauçuk kayışta 7.700 $) veya ünlü Rolex GMT-Master II’de (Jubilee bilezikte 9.700 $) tamamen farklı işlevsellik ve tasarım mevcuttur. Bu rakipler, Grand Seiko Elegance GMT için aynı anda hem bir fırsat hem de bir zorluk oluşturuyor.

ÖZELLİKLER:
Üretici: Seiko Watch Corporation, Shizuku-ishi Watch Studio,
Iwate Eyaleti, Japonya
Referans numarası: SBGJ219
Fonksiyonlar: Saat, dakika, merkezi saniye ibresi, tarih ekranı, tarih değişimi (ileri ve geri) ve 24 saat ibresi ile ana akrep atlama yoluyla saat dilimi işlevi
Hareket: GS 9S85 tabanlı Grand Seiko 9S86, otomatik, Grand Seiko Kalite Mührü, 36.000 vph (5 Hz), 37 taşlı, Spron 610 balans yayı, Diachock şok emilimi, Bipartite indeks ince ayarı, 55 saatlik güç rezervi, çap = 28,4 mm , yükseklik = 6,60 mm
Kasa: Paslanmaz çelik, kadranın üstünde kavisli safir kristal alt kısımda yansıma önleyici işlem görmüş, kasa arkasında safir kristal,
altı vida arkayı yerinde tutar, 30 metreye kadar su geçirmez
Kayış ve toka: Timsah derisi kayış, yan itmeli parçalara basılarak serbest bırakılabilen tek taraflı katlanır toka
Hız sonuçları (24 saatte saniye cinsinden sapma, tam yara/24 saat sonra):
Bilekte +3.3
+1.8 / +3.8 çevirmeli
+3.0 / +3.8’i aşağı çevir
+4.6 / +3.5 taçlandırma
Tepe aşağı +3.6 / +2.6
Taç sola +4.8 / +4.1
En büyük sapma 3.0 / 1.5
Ortalama sapma +3.6 / +3.6
Ortalama genlik:
Düz konumlar 282° / 264°
Asma konumları 262° / 243°
Boyutlar: Çap = 39,79 mm, yükseklik = 14,19 mm, ağırlık = 92,5 g
Varyasyonlar: Çeşitli kadranlarla; paslanmaz çelik bilezik ile
Fiyat: 6.500 $

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir