Genel

Jaquet Droz, Yeni Grande Seconde Skelet-One Tourbillon ile Her Şeyi Açıklıyor

Jaquet Droz’un saatleri söz konusu olduğunda, karmaşık ve rafine mekanizmalarla sergilediği teknik yeniliklere rağmen, markanın tasarım güzelliği açısından her zaman en iyi estetiğe ulaştığını unutmamak gerekir. Sekiz rakamlı kadran düzenine sahip Grande Seconde koleksiyonu, yalnızca mekaniklerinde teknik olarak yenilikçi olmakla kalmayıp, aynı zamanda genel olarak saat endüstrisinin en ikonik ve kolayca tanınabilir tasarımlarından biridir.

2021’de Grande Seconde Skelet-One Tourbillon’un lansmanı ile Jaquet Droz, titiz bir geometri aracılığıyla bir tourbillon ortaya çıkararak yeni bir sanatsal ufkun yolunu açıyor. Bir “ışık mimarı” gibi çalışan saat, açık işlemeli mekaniğinin kanıtladığı gibi, heykelsi, modern ve güçlü estetik göz önünde bulundurularak geliştirildi.

41 mm’lik pembe altından yapılmış bir kasaya sahip olan saat, Grande Seconde Skelet-One ile aynı tasarım ilkesini takip ediyor ancak bu modelde mekanizmanın üst yarısında dengelenmiş bir tourbillon ekleniyor. İskeletleştirilmiş mekanizmanın mat siyah köprüleri, tourbllon kafesinin geometrisi ve açık işlemeli iki alt kadranın altın rengi öğeleriyle mükemmel bir kontrast sunuyor.

Saatin kadranı, biri safirden yapılmış ve altın indekslerle işaretlenmiş halkalarda saniye, dakika ve saatleri gösteren iki “çok katmanlı” kadrandan oluşuyor. Dumanlı kuvarsdan ikinci kadran neredeyse görünmezdir ancak saate Jaquet Droz’un ünlü olduğu klasik sekiz rakamı şeklini verir. Grande Seconde Skelet-One Tourbillon’un kadranı söz konusu olduğunda, ışığın, kadranlar ve mekanizma üzerindeki farklı şeffaflık seviyeleri ve yansımalarıyla kendine özgü mimari görünümünü yaratmada oynadığı rolü fark edebilirsiniz.

Saatin kalbinde atan Jaquet Droz 2625SQ otomatik iskelet tourbillon mekanizması hem kadran hem de kasa arkasından görülebiliyor. Alt plakanın yeniden işlenmesi, dolaşımdaki kuvvetlerin mekanizma etrafında dağıtılmasını sağlayarak, böylesine zarif bir saate güç sağlayacak kadar sağlam olmasını sağlıyor. Ek olarak, arkadan görünen ancak kadran tarafından görünmeyen pembe altın 18K iskeletleştirilmiş salınım ağırlığı, Skelet-One Tourbillon’a yedi günlük etkileyici bir güç rezervi sağlar.

Kenarları yuvarlatılmış, el yapımı siyah timsah derisi kayış üzerine monte edilen Jaquet Droz Grande Seconde Skelet-One Tourbillon’un üretimde sınırlı olması (sınırlı üretim numarası açıklanmamasına rağmen) ve talep üzerine fiyatlandırılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir