Genel

Nedir Bu Replika Saatlerde ki Mekanizmalar

Replika Saatlerde ki Mekanizmalar

Replika saatlerin sahip olduğu kalitelerin önemli oranda değişkenlik göstermesi birçok hususu ön plana çıkarmaktadır.

Replika saatlerde hangi marka hangi mekanizmayı kullanıyor

Bunların başında sahip olduğu mekanizma gelmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde saatin uzun ömürlü ve kullanışlı olması belirleyen birinci faktör mekanizmasıdır. Bu kapsamda replika saatlerin içerdiği dört farklı mekanizma yer almaktadır. Otomatik Mekanizmalar başta olmak üzere Kurmalı Mekanik Mekanizmalar, Tourbillon mekanizmalar ve Quartz Mekanizmalar.

Otomatik Mekanizmalı Replika Saatler

En ucuz mekanizmalardan olmasının yanı sıra aynı zamanda çok fazla saat markası tarafından tercih edilmektedir. Kol hareketi ile saatin içinde mevcut bulunan motor aracılığı ile enerji sağlanmaktadır. Çok sayıda marka tarafından tercih edilmekle birlikte aynı zzamanda farklı otomatik mekanizmalarda bulunmaktadır. Kronometre özelliğine sahip olmayan markalarda Jewel Asian kullanılmaktadır. Rolex Submariner ve Sea Dweller buna örnektir. Güç rezervi düşük olmakla birlikte fiyat açısından da ucuzdur. Swiss Eta olarak bilinen otomatik mekanizmalar ise çok daha güçlüdür. Breguet, A.Lange ve Sohne, Audemars Piquet gibi markaların birçok modelinde otomatik mekanizma yer almaktadır.

Kurmalı Mekanik Mekanizmalar ve Diğerleri

Saatin kurulmasıyla çalışan mekanizma bulunmaktadır. Böylelikle saatin kurulumu gerçekleşmekle birlikte saatin kollarına çarklar ile iletim yapılmaktadır. Panerai başta olmak üzere Omega ve IWC markalarının elle kurmalı birçok modeli vardır. En çok karşılaşılan mekanizmaların başında ise Swiss ETA gelmektedir. Sahip olduğu mekanizmanın yanı sıra, tasarım açısından da birçok modeli farklılık göstermektedir. Diğer saatler ile karşılaştırıldığında da şık bir görünüm sağladığı görülmektedir. Yer çekiminden kaynaklı sapmaların ortaya kaldırılmasını sağlamak için üretilmiş bir yapıya sahip olan Tourbillon mekanizmalı saatlerin başında Breguet gelmektedir. Bununla birlikte Audemars Piguet markası içinde de birçok bu mekanizmalı model yer bulmaktadır. Oldukça hassas olmasından dolayı fiyat açısından da bir hayli yüksektir. Replika saatlerde Swiss Ronda, Japanese OS Miyota ve Asian Quartz olmak üzere üç farklı pilli mekanizma vardır. Sıklıkla tercih edilen Quartz mekanizmalarda Boomberg markası öne çıkmaktadır. Bunun dışında bir hayli markanın pilli mekanizmaları modelleri vardır. Maliyet açısından da düşük olmasından dolayı saatlerin fiyatlarını da düşüren bir etkiye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir