Genel

Ödünç Alma Süresi: Alpina Alpiner Regülatörü Otomatik İnceleme

Alpina, 1883’te kuruldu ve 2002’de Frederique Constant’ın kurucuları tarafından dayanıklı, sportif kardeş markası olarak yeniden canlandırıldı. Çağdaş Alpina markasını haritaya yerleştiren modellerden biri, 2005 yılında piyasaya sürülen ve sıra dışı, yarı yastık şeklindeki çelik bir kasa ile zamanına göre nadir bulunan regülatör tarzı bir kadranı birleştiren kayak temalı Avalanche Regulator idi. . Alpina, 2020’de, 2006’dan beri büyük ölçüde atıl durumda olan bu modelin halefi olan ve daha modern, yuvarlak kasalı bir saat olan Alpiner Regulator Automatic’i tanıttı. Kuzey New York’un Adirondack bölgesindeki bazı “Alp” hava koşulları da dahil olmak üzere saati birkaç hafta takma fırsatım oldu.

45 mm çapındaki saatin çelik kasası bilekte önemli bir yer kaplar. Çerçevesi nispeten incedir, geniş, son derece okunaklı kadranı çerçevelemek için daha iyidir. Çerçevenin ince kavisli yüzeyi fırçalanmış bir parlaklığa sahiptir; Düz bir safir kristal, neredeyse belli olmayacak şekilde üzerinde yükselir ve kasanın nispeten ince profiline katkıda bulunur. Parlatılmış yüzeyleri olan benzer şekilde fırçalanmış çıkıntılar, sıcak kahverengi deri kayışa bağlanan uçlarına doğru keskin bir şekilde incelir. Kasa arkası sağlam, kabartmalı Alpina logosu ve orta daireyi kaplayan bir dağ motifi; Neyse ki, bu oyulmuş formlar saat takılıyken bilekte zar zor görünüyor. Kasanın sağ tarafından çıkıntı yapan, kasaya güvenli bir şekilde vidalanan yivli bir tepedir. Tepenin cilalı yüzeyi, Alpina’nın zirveden ilham alan üçgen amblemini içerir.

Koyu mavi kadranın en büyük alanı, dokulu côtes de Genève deseni ile zenginleştirilmiştir – çoğunlukla mekanizmalarda, nadiren kadranlarda bulunan bir motif – ve biri saat 9 ile 10 arasında olmak üzere iki salyangoz, güneş patlaması bitmiş daire ile vurgulanır. tek elle saat göstergesi, diğeri ise çalışan saniyeler için saat 6 konumunda. Her iki alt kadran da büyük, beyaz baskılı bir Arap rakamı yazı tipi kullanır. Saat alt kadranı üzerinde 12, 3, 6 ve 9 konumundaki rakamlar vurgu için biraz büyütülmüş. Her iki alt kadrandaki ibreler ve çok daha büyük ve belirgin dakika ibresi, markanın adını ve ilhamını aldığı dağ zirvelerine görsel olarak gönderme yapan ince üçgenlerdir.

Tüm düzenleyicilerde olduğu gibi, en belirgin ve önemli gösterge tutanaklardır. Yukarıda bahsi geçen üçgen yelkovan, yanları dikdörtgen olan ancak sivri noktalara doğru sivrilen, beş kenarlı kalın indekslerden oluşan bir halka boyunca gezinir – yine Alpina üçgen logosunun hizmetinde olan bir yeniden tasarım. Onları çevreleyen, 60 dakikalık bir skalaya sahip metalik renkli bir flanştır. Her 5 dakikalık artışta işaretlenen ölçeğin rakamları, indekslere karşılık gelir. Tek istisna, saat alt kadranı için nefes alma alanı sağlamak için hiçbir indeksin görünmediği, saat 8 ile 12 arasındaki oldukça geniş bir esnemedir. Dürüst olmak gerekirse, regülatör saatlerinde bile okunabilirliğe değer veren biri için, bu indeksler genellikle çok gözden kaçırılır, çünkü onlar olmadan herhangi bir saatin son çeyreğindeki zamanı dakikası dakikasına hassasiyetle – en azından gözlerini kısmadan – okumak zordur.

İşlemeli kasa arkasının koruyucu örtüsünün arkasında görevini yerine getiren AL-650 otomatik kalibre, beygir gücünde bir ETA temel kalibre üzerine inşa edilmiştir. Önemli ölçüde ve ilk başta biraz kafa karıştırıcı olan bu mekanizma, 2005-06’daki Avalanche Regulator modellerinde kullanılan ve Unitas 6498’e dayanan Calibre AL-650 olarak adlandırılan öncekinin yerini alıyor. (Ayrıca tescilli AL-950’den de farklıdır. 2008 dolaylarında “Üretim” modellerinde orijinal AL-650’nin yerini alan kalibre.) Eski ve yeni mekanizmalar arasındaki en büyük fark, eski mekanizmanın manuel olarak kurulması, ikincisinin kendi kendine kurması, dolayısıyla “Otomatik” kullanımının haklı olmasıdır. “Çığ” yerine modern saatin adına. Esasen yeniden tasarlanmış bir cep saati kalibresi olan selefi, yeni modelin 38 saatlik güç rezervine kıyasla 53 saatlik daha uzun bir güç rezervine sahip olmasına rağmen, boyutlarında daha büyük ve frekansında (18.800 vph) daha yavaştı.

Kayış, ekru renkli kontrast dikişlere sahip kalın ama sevecen yumuşak dana derisinden yapılmış bu saatin dış mekan çekiciliğinin önemli bir kısmına katkıda bulunuyor. Fırçalanmış yüzeylere ve kazınmış bir Alpina logosuna sahip basit ama sağlam bir çelik pim tokası ile bileğe yapıştırılır. Kahverengi deri, fırçalanmış çelik ve dokulu mavi kombinasyonu, Alpiner Otomatik Regülatör’ü günlük bir zaman işleyişi aksesuarı olarak hem yakışıklı hem de çok yönlü hale getirir ve olağandışı “üçlü ekranı”, ister ofiste ister yokuşlarda konuşmaları tetikleyebilir. İncelemedeki model oldukça cazip bir fiyatla 2.104$’a satılıyor ve ayrıca siyah kadran ve kayışla veya mavi kadran ve kırmızı kadran detaylı ve üst dikişli siyah kayışla 833 parçadan oluşan sınırlı sayıda mevcuttur. Her versiyon aynı zamanda 2.215$’a çelik bilezikte de mevcuttur. Alpina, dağcılık temasına uygun olarak, web sitesi üzerinden satılan her saatin 100 dolarını markanın resmi ortak olarak desteklediği Milli Parklar Vakfı’na bağışlamayı taahhüt ediyor.

Üretici: Alpina Watch International SA, Chemin de la Galaise 8, 1228 Plan-les-Ouates, İsviçre
Referans numarası: AL-650NNS5E6
Fonksiyonlar: Alt kadranlarda merkezi dakika, saat ve saniye
Hareket: Alpina Kalibre AL-650, otomatik, 28.800-vph frekans, 38 saatlik güç rezervi, 31 taşlı
Kasa: Çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal, vidalı kurma kolu, masif işlemeli kasa arkası, 100 metreye kadar suya dayanıklı paslanmaz çelik üç parçalı kasa
Bilezik ve toka: Kirli beyaz dikişli kahverengi dana derisi kayış, çelik pim tokalı
Boyutlar: Çap = 44 mm
Fiyat: 2,104$

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir