Genel

QP Yılı? 2021’de Tanıtılan Beş Perpetual Calendar Saat

Şimdiye kadar 2021 boyunca tanıtılan birçok yeni saat arasında en dikkate değer bir komplikasyon varsa, o da kesinlikle Perpetual Calendar olmuştur. İlk olarak 1925’te Patek Philippe tarafından bir kol saatinde ticari olarak tanıtılan sonsuz takvim hareketi, tarihi, günü, ayı ve yılı hassas bir doğrulukla görüntüleyebilir ve hatta artık yılları hesaba katabilir; birçok model ay evresi veya güç rezervi göstergesi gibi başka komplikasyonlar da içerir ve bu tür mekanizmaya sahip neredeyse tüm saatler en bilgili ve iyi topuklu müşteriler düşünülerek üretilir.

İlk çıkışından bu yana, sonsuz takvim (Fransızca, quantième perpétuel veya QP), hem komplikasyonla ilgili statüden hem de işçiliği için gereken teknik hünerden dolayı saat yapımcılığı dünyasında saygın bir yer tuttu. Günümüzde, saat pazarının lüks tarafının sürekli olarak büyüdüğü bir çağda, saat markaları bu nadir komplikasyonlara sahip saatler üretmek ve bunu onları benzerlerinden farklı kılacak şekilde yapmak için aktif olarak rekabet etmektedir. 2021 yılı, bu misyon beyanının epeyce örneğini ortaya çıkardı. Beş tanesini aşağıda bulacaksınız.

Bulgari Octo Finissimo Perpetual Calendar

Sonsuz takvim olsun ya da olmasın, yılın en dikkat çekici sürümlerinden biri, markanın 2014’ten bu yana yedinci saat incelik rekorunu kıran Bulgari Octo Finissimo Perpetual Calendar oldu.

Önceki Octo Finissimo modelleri gibi, saat de tek renkli titanyum veya lüks platin olarak sunulan sadece 5,8 mm kalınlığında 40 mm ultra ince bir kasaya sahiptir. Saatin genel görünümü, kadranın üstünde ve altında paralel olarak geriye dönük bir tarih göstergesi ve artık yıl göstergesi de dahil olmak üzere, tamamen analog tarzda sunulan sonsuz takvim kadranı ekranıyla oldukça farklıdır.

Rekor kıran sonsuz takvim, safir bir sergi kasasından görülebilen, ince bir şekilde dekore edilmiş, mikro rotorlu bir mekanizma olan Bulgari Calibre BVL 305 tarafından desteklenmektedir. Güç verdiği saat gibi, mekanizma da inanılmaz derecede incedir ve sadece 2,75 mm kalınlığa sahiptir. Bulgari Octo Finissimo Perpetual Calendar, titanyum versiyonu 59.000$ ve platin versiyonu 89.000$ fiyat etiketiyle bu yılın sonlarında satışa çıkacak.

Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar Ultra İnce

Ultra ince saatlerden bahsetmişken, bu tarzda sonsuz takvimler piyasaya sürmesiyle tanınan bir diğer maison, popüler Yurtdışı serisini beyaz altın bir sonsuz takvimin iki modeliyle güncelleyen Vacheron Constantin’dir. Takvim Ultra İnce.

İki saat, özellikle geçen yıl piyasaya sürülen pembe altın bir versiyon olan Vacheron tarafından piyasaya sürülen önceki yinelemelere benziyor. Bilekte, 41,5 mm çapındaki beyaz altın kasa, süper inceliği (sonsuz takvim için) 8,1 mm ile son derece yakın oturur ve titizlikle işlenmiş yüzeyleri, onu sabitleyen entegre bileziğin yüzeylerine akar.

Her modelin kadran konfigürasyonları, biri iskeletlenmiş, diğeri masmavi olmasına rağmen tanınabilir şekilde benzer. Her ikisi de saat 3 konumunda analog tarih göstergesi kullanır; saat 6 konumunda bir ay evresi; saat 9 konumunda bir analog gün göstergesi; ve saat 12 konumunda sıra dışı, entegre dört yıllık ay sayacı, diğer birçok sürekli takvimde görülen ek artık yıl göstergesi olmadan artık yılları sorunsuz bir şekilde hesaba katar.

Saatin iskeletleştirilmiş versiyonu, sağlam kadranın arkasındaki üretim Calibre 1120 QP/1’in modifiye edilmiş bir versiyonu olan Vacheron Constantin Calibre 1120 QPSQ/1’den güç alıyor. Her iki mekanizma da 40 saatlik güç rezervine, 19.800 vph frekansına ve güzel kaplamalarının arasında en dış kenarda sallanan 22k altın, iskeletleştirilmiş salınımlı bir ağırlığa sahiptir.

Yeni Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton’ın fiyatı 130.000$, iskeletsiz versiyonun fiyatı ise 97.000$’dan önemli ölçüde daha düşük, her biri bu yıl içinde belirli kanallar aracılığıyla satışa sunulacak.

Patek Philippe Ref. 5236P-001 Hat İçi Perpetual Calendar

Listemizin üçüncüsü, yeni Ref. Patek Philippe’in sunduğu en yeni sonsuz takvim teklifidir. 5236P-001 Sıralı Perpetual Calendar. Saat, dikkat çeken yeşil kadranlı Nautilus’un piyasaya sürülmesiyle biraz gölgede kaldı, ancak 5236P-001 sunduğu çok yeni takvim göstergesiyle kendi başına parlıyor.

Saat, klasik olarak zarif Calatrava koleksiyonundan geliyor ve Patek’in “in-line” takvim göstergesine sahip ilk kol saati olmasıyla dikkat çekiyor. Bunun anlamı, saat 12’nin altında uzun, yatay bir diyaframda tek bir satırda gün, tarih ve ayı göstermesidir. Bu, Patek Philippe’in tarihi boyunca cep saatlerinde kullandığı, ancak daha önce bir kol saatinde hiç kullanmadığı ve 1925’te çığır açan ilk yaratılışına kadar uzanan bir konfigürasyondur.

Saatin alışılmadık kadran konfigürasyonu, 2011’in Kalibre 31-260 REG QA’nın elden geçirilmiş bir versiyonu olan Patek Philippe Calibre 31-260 PS QL ile mümkün kılınmıştır. en ligne” veya satır içi sonsuz takvim. Platin mikrorotor ile kurulan in-house mekanizma, zarif bir şekilde işlenmiş ve safir kasa arkası ile görülebiliyor ve 28.800 vph frekansa ve 48 saatlik güç rezervine sahip.

Patek Philippe Ref. 5236P-001 Sıralı Perpetual Calendar, platin katlanır tokalı lacivert timsah derisi kayışla teslim edilir ve ABD’de 130.108 $ fiyatla satılır.

A. Lange & Söhne Lange 1 Perpetual Calendar
Yirmi yıl önce A. Lange & Söhne ilk daimi takvimini piyasaya sürdü, ancak Sakson saat üreticisi sadece bu yıl komplikasyonu amiral gemisi Lange 1 koleksiyonuna getirerek, uygun şekilde adlandırılmış Lange 1 Perpetual Calendar’ı piyasaya sürdü.

Yeni saat, Lange 1’in klasik kasa ve merkez dışı estetiğini alıyor ve onu sonsuz bir takvime uyguluyor. 41,9 mm çapında, 12,1 mm kalınlığında, 18 ayar pembe altın veya beyaz altın kasa, arduvaz grisi veya pembe altın kadranı çerçeveler, ikincisi yalnızca 150 baskıyla sınırlı sayıda üretilecektir.

Kadran, merkez dışı sonsuz takvim göstergelerini eklerken bile klasik bir Lange 1 görünümünü koruyor – bunların en dikkat çekeni, kadranın alt kısmında küçük bir okla gösterilen ve üstünde artık yıl göstergesi bulunan dış dönen ay göstergesi. Geleneksel saat 9 konumuna doğru bir retrograd gün göstergesi bulunur ve geleneksel saat 11 konumuna doğru büyük bir “büyük” çift tarih penceresi bulunur.

Saate, safir kasa arkasının arkasındaki güç, A. Lange & Söhne’nin 67. şirket içi geliştirilmiş hareketi Calibre L021.3’tür. Otomatik kalibre, ilk olarak Lange 1 Daymatic’te kullanılan orijinal L021.1’e dayanmaktadır ve bu kalibre gibi, plakalarda Glashütte yivleri ve işlenmemiş Alman gümüşünden yapılmış köprüler, termal olarak mavileştirilmiş vidalar dahil olmak üzere belirgin Sakson haute horlogerie süslemeleriyle görülebilir. , ve denge musluğu üzerinde el gravürü.

 

A. Lange & Söhne Lange 1 Perpetual Calendar’ın pembe altın versiyonu 104.500$’dan satışa çıkarken, 150 parça beyaz altından üretilen sınırlı sayıda 116.000$ fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

IWC Büyük Pilot Saati Perpetual Calendar Mavi Kadran

Listemizi tamamlayan, 2021’in şimdiye kadarki en şaşırtıcı derecede popüler sürümlerinden biri olan IWC’nin artık standart üretim Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Blue Dial.

 

Watches & Wonders 2021 sanal etkinliğinin bir parçası olarak piyasaya sürülen yeni saat, Schaffhausen markasının amiral gemisi Big Pilot’s Watch serisine daimi takviminin standart üretim versiyonunu ilk kez eklediğini temsil ediyor. Modele eşlik eden, saatin sınırlı sayıda üretilen “Mojave Desert” Top Gun versiyonuydu (aşağıda).

Mavi kadranlı saatler, Big Pilot’s Watch koleksiyonuna özgü klasik, 46,2 mm fırçalanmış çelik kasaya sahiptir, büyük boy elmas tarzı bir tepe ile tamamlanır ve flieger tarzı perçinli deri kayışla bileğe sabitlenir. Safir kristalin altında, parlak güneş ışını mavisi kadran, tamamı klasik Big Pilot tarzı kodlara uygun olarak tasarlanmış, oldukça okunaklı bir sonsuz takvim konfigürasyonuna yol açar.

Kendinden kurmalı kalibre IWC 52615, saatin içinde atıyor; ayrı bir artık yıl göstergesinin olmaması, yüzün nispeten temiz ve okunaklı kalmasına yardımcı olur. Teknik özelliklerine gelince, şirket içinde geliştirilen mekanizma 54 mücevher içeriyor, 28.800 vph hızında çalışıyor ve yedi günlük (veya 168 saatlik) güç rezervini koruyor; safir kasa arkasının arkasındaki ince kaplamasıyla görülebilir.

Özellikle, IWC Big Pilot’s Perpetual Calendar Blue Dial, bu listedeki en ucuz ikinci saat olan titanyum Bulgari’den neredeyse 30.000 $ daha düşük olan 29.900 $ fiyatıyla bugün piyasadaki en uygun maliyetli perpetual takvimlerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir