Genel

Sade Dalgıçlar: Oris Aquis Date ve Sinn U50’nin Karşılaştırma Testi

Oris ve Sinn, popüler dalış saatleri Aquis Date ve U50’nin daha küçük versiyonlarını piyasaya sürdü. 41 ve 41,5 mm çapındaki bu yeni gelenler ne yapabilir? Nik Schölzel’in orijinal fotoğraflarıyla Ekim 2020 sayımızdan bu karşılaştırmalı incelemede öğrenin.

“Tatlım, U1’i küçülttüm”, Sinn’in yeni U50 reklamının başlığı. Ve Oris, Aquis Date’in küçültülmüş bir versiyonunu yapıyor. Neyse ki bu saatler 1989 yapımı Honey, I Shrunk the Kids filmindeki çocuklar kadar küçülmedi. Ve daha büyük rol modelleri (44 mm Sinn U1 ve 43,5 mm Aquis Date) markaların portföylerinde kalmaya devam ediyor.

Devasa saatlerin zafer yürüyüşü sona erdi; günümüzün trendi orta büyüklükteki saatlere doğru. Sinn ve Oris, test saatlerimiz 41 mm U50 ve 41,5 mm Aquis Date ile bunu vurgular. Müşterilerinin daha orta büyüklükte bir dalgıç saati taleplerine yanıt verdiler. 2020’de sunulan modellerin daha küçük boyutları somut avantajlara sahip. Bu saatleri takmak daha rahattır, çok ağır değildir ve yakındaki nesnelere, özellikle sadece 11.15 mm yüksekliğindeki U50’ye yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

Orta büyüklükteki bu iki dalış saati görsel olarak birbirinden çok farklı. Sinn, kasa ve kayışı patlatır, tepeyi elin arkasından saat 4 konumuna getirir, kadranı enstrümental stil ile süsler ve uygulanan parlak malzeme ile mat siyah arka plan arasındaki güçlü kontrast sayesinde okunabilirliği optimize eder. Burada hiçbir şey göz kamaştırıcı bir şekilde yansımaz ve her öğe pratik bir işlev görür. U50 böylece anında profesyonel bir alet saati olarak kendini gösterir.

Parlak Görünüm
Oris ise cilalı ve saten yüzeyleri dönüşümlü olarak kullanıyor, mavi kadranı sunburst bitiş ile süslüyor ve dönen bezel üzerindeki cilalı seramik skalanın, cilalı ibreler ve saat indeksleri ile birlikte gün ışığında ışıldamasını sağlıyor. Sinn, saatini dalgıçlar için ideal bir yol arkadaşı haline getirmek için elinden gelen her şeyi yaparken, Oris de karada parlamaya çalışıyor. Sonuçta, bir dalış saati bile zamanının çoğunu terra firmada geçirir.

Daha Derine Dalın
Birbirinden çok farklı bu iki konsept, saatlerin işlevselliğine de yansıyor. 500 metre derinliğe kadar su geçirmezliği ile Sinn, 300 metreye kadar basınca dayanıklı Oris’ten çok daha fazla rezerv sunar, ancak bu düşük değer bile fazlasıyla yeterlidir. Sinn ayrıca, dünyanın önde gelen sınıflandırma otoritesi ve denizcilik endüstrisi için tanınmış bir danışman olan DNV GL’nin U50’yi Avrupa dalış ekipmanı standardına göre sertifikalandırmasını sağladı. U50’nin kristalinin her iki tarafında yansıma önleyici kaplama bulunur ve son derece şeffaftır. Aquis’in şık kavisli kristalinin alt tarafında yansıma önleyici kaplama bulunur, ancak ön taraftaki yansımalar, zamanı okurken arkanıza dikkat çekmeden bakmanıza olanak tanır.

Ayrıca saatlerin kasalarında farklılaşan karakterini de görebilirsiniz. Daha önceki bazı modellerde olduğu gibi, Sinn burada da yine denizaltı çeliği kullanmayı tercih ediyor. Bu, Almanya’nın en güncel denizaltılarının gövdelerinde kullanılanla aynı alaşımdır. Malzeme tuzlu suya son derece dayanıklıdır, bu nedenle özellikle dalış saatleri için çok uygundur. Ayrıca, Sinn’in “tegementing” süreci ile çok etkili bir şekilde sertleştirilebilir. Frankfurt merkezli marka, U1 modelinde olduğu gibi, U50’nin yalnızca dönen çerçevesini sertleştiriyor. Bu, saatin daha düşük bir fiyata satılmasına izin verir, ancak çerçeve kasanın üzerinde çıkıntı yaptığı ve kasanın orta kısmı için koruyucu bir kalkan görevi gördüğü için neredeyse tüm çizikleri önleyecek kadar sağlam hale getirir.

Biz denedik. Sertleştirilmiş çelikten yapılmış bir tornavida ile çerçeveyi çizmeye çalıştık ve bolca baskı uyguladık, ancak büyüteçle bile kötü muamelenin izi görülmedi. Sinn, bezel için başka bir tescilli teknoloji kullanıyor: Üç küçük vida, bu dönebilen halkanın orta bölümden uçup saatin keskin bir darbe alması durumunda kaybolmamasını sağlıyor.

Oris, kolayca parlatılabilen geleneksel 316L çelikten yapılmış bir kasanın üzerinde çizilmeye dayanıklı seramik dalgıç terazisini tercih ediyor. Tepe koruyucu da çok havalı görünüyor: kasayla birlikte frezelenmek yerine Y tipi vidalarla yerinde tutuluyor.

Düğmeler veya Yay?
Bilezik ve tokalarda farklılıklar devam ediyor. Her iki saat de dalgıçların katlanır uzatma mekanizmalarını sunar. Ancak Oris’in 1,3 santimetrelik uzantısı 3 mm kalınlığındaki bir dalgıç giysisinin koluna sığacak kadar yeterliyken, Sinn’in 3,4 santimetrelik uzantısı tipik 5 mm kalınlığındaki bir dalgıç giysisinin kılıfına sığabilir.

Her iki üretici de emniyetli katlanır tokalara güveniyor. Burada, bir çift basmalı düğme ile sabitlenen ve kullanımı kolay olan Oris sistemini, ilk önce tırnağınızla güvenlik çubuğunu açmanız gereken Sinn’in eski okul çözümünden daha çok beğendik. Ancak bir kez bileğinize taktığınızda, her iki saati de takmak eşit derecede rahattır.

Peki ya iç yaşamları? Oris’in cam arkası, Sellita SW200’ü temel alan ve Oris’in tipik kırmızı rotoruyla süslenmiş Oris Calibre 733’ün net bir görünümünü sunar. Kalite açısından, süslenmemiş mekanizma ETA 2824 ile yapım olarak aynıdır, ancak Oris en basit versiyonu Incabloc şok koruma sistemi gibi daha yüksek kaliteli unsurlarla tamamlar.

Sinn, daha ince Sellita SW300 kullanıyor ve kasanın opak metal arkasının arkasına gizlenmiş olsa da yine de rodyum kaplama bileşenler, köprülerde parlatılmış bulutlar ve maviye çalan vidalar gibi göz alıcı süslemelere sahip. ETA 2892 burada vaftiz babasıydı. Her iki büyük seri mekanizma da güvenilir olarak kabul edilir, ancak Sinn, Glucydur dengesiyle çok daha iyi kalite seviyesini kullanırken, Oris saati daha basit bir nikel dengesiyle idare eder.

Fark, oran performansına da yansır. Zamanlama makinesinde, U50’nin değerleri, bireysel ölçüm konumları arasında yalnızca 5 saniyedir. Ortalama günlük sapma +5 saniyeden az. Aquis ile ortalama günlük kazanç da 6,2 saniyede iyidir, ancak bireysel konumlardaki ölçümler 13 saniyeye kadar farklılık gösterir, bu da sapmanın Sinn’deki kadar tekdüze olmadığı anlamına gelir.

Fiyat açısından Oris 2.200$ ile biraz daha az maliyetli bir seçenekken, Sinn 2.260$. Her iki saat de iyi bir değer sunar, ancak yenilikçi teknolojileri ve daha iyi bir hareketi nedeniyle U50 ile paranızın karşılığını biraz daha alırsınız.

Sinn, U50’yi taviz vermeyen, basınca dayanıklı, döner çerçeveli, çizilmeye dayanıklı ve kaybetmesi neredeyse imkansız profesyonel bir dalış saati olarak tasarladı. Enstrüman stili de aletli saat severlere hitap ediyor. Aquis ile de güvenle dalış yapabilirsiniz, ancak Oris, saatinin karada da çok güzel görünmesini sağlamak için karmaşık tasarım ayrıntıları kullanır. Alt çizgi? Daha küçük boyutları nedeniyle herhangi bir taviz vermek zorunda değilsiniz; bu küçük saatlerin ikisi de gerçekten büyük.

ÖZELLİKLER: Oris Aquis Date
Üretici: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, İsviçre
Referans numarası: 01 733 7766 4135-07 8 22 05PEB
Fonksiyonlar: Saat, dakika, saniye, tarih
Hareket: Sellita SW200 “Standart”/ “Özel” otomatik, 28.800 vph, 26 taşlı, saniye durdurma işlevi, tarih göstergesi için hızlı sıfırlama işlevi, Incabloc şok koruması, bir indeks aracılığıyla ince ayar, nikel dengesi, 38 saat güç rezervi; çap = 25,6 mm; yükseklik = 4,6 mm
Kasa: Paslanmaz çelik kasa, kalibre edilmiş skalalı seramik çerçeve, alt kısmında yansıma önleyici işlem görmüş bombeli safir kristal, vidalı kurma kolu, mineral cam sırt, 300 metreye kadar suya dayanıklı
Bilezik ve toka: Güvenli katlanır tokalı ve katlanır uzatma mekanizmalı paslanmaz çelik bilezik
Oran sonuçları (24 saatte saniye cinsinden sapma):
+12’yi çevir
+10’u aşağı çevir
taç +5
Tepe aşağı +3
Taç sola +8
Sağ taç -1
En büyük sapma 13
Ortalama sapma +6.2
Ortalama genlik:
Düz konumlar 297°
Asma konumları 278°
Boyutlar: Çap = 41,5 mm; yükseklik = 13 mm; ağırlık = 146 gram
Fiyat: 2200$

ÖZELLİKLER: Sinn Model U50
Üretici: Sinn Spezialuhren GmbH, Wilhelm-Fay-Strasse 21, 65936 Frankfurt am Main, Almanya
Referans numarası: 1050.010
Fonksiyonlar: Saat, dakika, saniye, tarih
Hareket: Sellita SW300 “Premium” otomatik, 28.800 vph, 25 taş, saniye durdurma işlevi, tarih göstergesi için hızlı sıfırlama işlevi, Incabloc şok koruması, indeks aracılığıyla ince ayar, Glucydur dengesi, 42 saatlik güç rezervi, çap = 25,6 mm; yükseklik = 3,6 mm
Kasa: Denizaltı çeliği, sertleştirilmiş döner bezel, her iki tarafı yansıma önleyici işlem görmüş düz safir kristal, vidalı kurma kolu, denizaltı çeliğinden tamamen dişli arka kısım, 500 metreye kadar suya dayanıklı ve ayrıca düşük basınca karşı emniyete alınmış
Bilezik ve toka: Güvenli katlanır tokalı ve katlanır uzatma mekanizmalı paslanmaz çelik bilezik
Oran sonuçları (24 saatte saniye cinsinden sapma):
+6’yı çevir
+7 tuşla
+6 taç
Tepe aşağı +4
Taç sol +2
Sağ taç +4
En büyük sapma 5
Ortalama sapma +4.8
Ortalama genlik:
Düz konumlar 300°
Asma konumları 274°
Boyutlar: Çap = 41 mm; yükseklik = 11,15 mm; ağırlık = 148 gram
Fiyat: 2,260$

PUANLAR: Oris Aquis Tarihi
Bilezik ve toka (maks. 10 puan): Pratik güvenlik katlanır tokalı yakışıklı çelik bileklik, ancak dalgıçların uzantısı sadece bir dalgıç giysisi için yeterince uzun. 8
Çalıştırma (5): Vidalı kurma kolunun, döndürülebilir çerçevenin ve iki basma düğmeli tokanın kullanımı kolaydır. 5
Kasa (10): Vidalı kurma tepesi koruyuculu, dönüşümlü olarak parlatılmış ve saten cilalı yüzeylere, çerçeve üzerinde çizilmeye dayanıklı seramik skalaya ve yeterli basınç direncine sahip zengin detaylı kasa 8
Tasarım (15): İşlevsel ve sportif ancak zarif öğelerin başarılı bir karışımı 13
Okunabilirlik (5): Saat, gündüz ve gece hızlı bir şekilde okunabilir. 4
Takma rahatlığı (10): Bileklik bileğe rahatça oturur. 9
Hareket (20): Süslemesiz basit versiyonunda sağlam bir kalibre 10
Puan sonuçları (10): Ortalama günlük kazanç küçüktür, ancak birkaç pozisyon arasındaki fark çok büyüktür. 7
Genel değer (15): İyi fiyat-performans oranı 13
Toplam: 77 PUAN

PUANLAR: Sinn Model U50
Bilezik ve toka (maks. 10 puan): Frezeleme yerine sacdan damgalanmış çok güvenli katlanır tokalı sağlam paslanmaz çelik bilezik; dalgıçların uzatma mekanizması yeterince uzun. 8
Çalıştırma (5): Tepe ve döndürülebilir çerçevenin kullanımı kolaydır, ancak tokayı açmak için bir tırnağa ihtiyaç vardır. 4
Kasa (10): Tuzlu suya dayanıklı denizaltı çeliğinden çok temiz hazırlanmış kasa; çizilmeye dayanıklı ve kaybetmesi imkansız döner çerçeve; suya dayanıklılık değerinde bol miktarda ekstra derinlik; düşük basınca karşı emniyete alınmış; kadran 9’un üzerinde optimum düzeyde yansıma önleyici kristal
Tasarım (15): Bu alet saati, estetik çekiciliğini ödün vermeyen ve işlevsel alet tasarımından alır. 12
Okunabilirlik (5): Güçlü kontrast ve bol miktarda parlak malzeme sayesinde zaman ve dalış süresi her durumda okunması çok kolaydır. 5
Giyme rahatlığı (10): Küçük ve ince biçimi, U50’nin bileğe tam oturmasını ve çok ağır olmamasını sağlar. 9
Hareket (20): Sinn, Sellita’nın köklü kalibresinin en kaliteli versiyonuna ince dekoratif desenler ekler. 12
Oran sonuçları (10): Oran tüm pozisyonlarda düzenlidir, ortalama günlük sapma oldukça küçük kalır ve genlik sabittir. 8
Genel değer (15): Bu saatin özelliklerini önemli ölçüde iyileştiren birçok yenilikçi teknoloji göz önüne alındığında fiyat tatmin edici derecede düşük. 14
Toplam: 81 PUAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir