Genel

Seiko, Yeni Prospex Speedtimer Solar Chronograph ile 1969 Simgesine Saygı Gösterir

Bu yılın başlarında, ünlü Japon saatçi Seiko, her biri Prospex Speedtimer olarak adlandırılan, vintage esintili iki mekanik kronografın piyasaya sürülmesiyle dalgalar yarattı. Seiko’nun ve Japonya’nın ilk bileğe takılan kronografı olan 1964 tarihli Crown Chronograph’tan ilham alan saatler, saatçilik tarihinin daha az bilinen ancak önemli bir parçasına, doğrudan meraklılara hitap eden bir estetikle gönderme yaptı.

Bu ay Seiko, 2021’de vintage geri aramalarla henüz bitmediğini gösterdi ve Prospex Speedtimer Solar Chronograph adlı tarihsel olarak ilham alan başka bir saati tanıttı. Aynı temel tasarıma sahip dört renk grubundan oluşan saat, ilhamını Seiko’dan veya başka bir yerde bulunan en ünlü vintage kronograflardan birinden alıyor. Speedtimer Ref olarak bilinen o tarihi saat. 6139, hem Zenith’in El Primero’nun hem de Heuer’in Calibre 11’in piyasaya sürülmesinden oldukça önce, Mayıs 1969’da piyasaya sürülen, pazarın yaygın olarak bulunan ilk otomatik kronografıydı.

Yeni Prospex Speedtimer Solar Chronograph, markanın modern teknolojik gelişmeleri ve Prospex koleksiyonunun ayırt edici stili ile uyumluyken, bu tarihi kaynak materyali kanalize etmek için tasarlandı. Beyaz, altın, mavi veya siyah kadran seçenekleriyle sunulan – her biri çok sayıda çekici vurgu ve kontrasta sahip – saat, günlük kullanım için tasarlanmış modern bir spor kronograf görünümüne hemen sahip. 39 mm’ye 13,3 mm’lik çelik kasasıyla, boyutlandırma zarif olmadan çok yönlüdür, sağlam yetenekleri bir çift sportif kademeli itici, derin dişli bir taç ve fırçalanmış kaplama ile doğrulanmıştır.

Kasanın üzerinde, kontrast oluşturan sabit bir takimetrik çerçeve kadranın çerçevesini oluşturuyor ve 1969’daki vintage modelde ilk kez kullanılan öğeyi hatırlatıyor; mavi kadranlı sürüm, tarihi modelin estetiğine daha açık bir saygı göstermek için ilk çeyreğine bazı zıt kırmızı vurgular bile uygular. Doğru kadranda, görünüm temiz ve odaklanmış, ancak işlevsellik ile dolu. Uygulanan indeksleri ve yazı tiplerinin ve rakamların incelikli kullanımları, açıkça eski kaynaklardan etkilenirken, genişletilmiş kılıç tarzı ibreler gibi diğer unsurlar tasarımlarında daha çağdaştır.

Prospex Speedtimer, işlevleri arasında 1/5 saniye hassasiyetli 60 dakikalık bir kronograf, tarih göstergesi, 24 saat ibresi ve düzenli çalışan zaman işleyişi sayar. Güneş enerjisiyle çalışan Calibre V192, ışığa maruz kalma nedeniyle herhangi bir aşırı şarj riski olmadan saatin sabit çalışmasını sağlar. Hareket, birçok yönden, orijinal Speedtimer’daki otomatik kronograf kalibre ile aynı şekilde hareket teknolojisinin en ileri noktasını temsil ediyor – V192’nin hassaslığı ile hedefe yönlendirilen, ayda +/-15 saniyeye kadar hassas.

Yeni Prospex Speedtimer Solar Chronograph, şimdi doğrudan Seiko’dan ve yetkili Seiko bayilerinde 675$’lık MSRP fiyatıyla satışa sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir