Genel

Time And Tides: Oris Aquis Dat Watt’ı İncelemek

Hölstein merkezli Oris‘in dünya çapında birçok “Daha İyisi İçin Değişim” projesinde yer aldığı kesinlikle bir sır değil. Bu yerlerden biri, UNESCO Dünya Mirası Alanı olan “Dat Watt” olarak adlandırılan Wadden Denizi’dir. Martina Richter oraya, ay döngüsünü ve kuzey yarımkürenin gelgitlerini takip eden sınırlı sayıda üretilen bir dalış saati olan Oris Dat Watt’ı (Ref. 1 761 7765 4185 Set) test etmek için gitti.

Oris, on yılı aşkın süredir çevre ve sürdürülebilirlik projelerine yatırım yapıyor. Şirket, “Daha İyisi İçin Değişim” girişimlerine daha fazla dikkat çekmek amacıyla, kısa süre önce tanıtılan sınırlı üretim Dat Watt dalış saati, test saatimiz gibi saatleri de piyasaya sürüyor. Bu saatin satışından elde edilen gelir, çeşitli hayır kurumlarını ve Wadden Denizi sınırındaki üç ülke olan Danimarka, Almanya ve Hollanda hükümetleri tarafından 1987 yılında kurulan bir koordinasyon organı olan Ortak Wadden Denizi Sekreterliği’ni desteklemektedir. Oris ve Common Wadden Sea Sekreterliği de bu eşsiz doğal alanın özellikleri hakkında farkındalığı artırmak için ortak etkinlikler düzenlemektedir. Hollanda’nın Lauwersoog kentinde gerçekleşen ilk etkinlik için Martina Richter hazır bulundu. Daha da önemlisi, Oris Dat Watt dalış saatini takması gerekiyordu.

2.009 adetlik sınırlı sayıda üretilen bu özel model, Common Wadden Sea Secretariat ile işbirliği içinde oluşturuldu ve Oris’in Aquis dalış saatini temel alıyor. Dat Watt saati, adını Wadden Denizi için yerel bir Alman adından alır ve serideki saat sayısı (2.009) Wadden Denizi’ne UNESCO Dünya Mirası statüsü verildiği yılı ifade eder. Joint Wadden Sea Secretariat’ın misyonu, bu doğal alanı dünyanın en büyük gelgit sistemi olarak korumak olduğu gibi, Dat Watt dalış saati de sistemin ritimlerini takip etmeyi amaçlıyor.

Bu saati anlamak isteyenler gelgitlere aşina olmalıdır. Gelgit değişiminin özellikle etkileyici olduğu UNESCO Dünya Mirası Wadden Denizi’ne yaklaştığınızda bu bilgi çok önemlidir. Bu anlayışa sahip olmayan denizciler, gelgit çekerken tekneleri kuru karada karaya oturmuş haldeyken çabucak yakalanabilirler ve yürüyüşçüler, gelgit akmaya başladığında çamurluktaki inzivayı kaçırabilirler. Ancak, Dat Watt dalış saati yüksek ve yüksek göstermez. gelgit, ancak ay döngüsüne bağlı olarak kuzey yarımkürede gelgit aralığının yüksekliği ve sadece burada, çünkü Wadden Denizi bu yarımkürede yer almaktadır.

Saatin gelgit işlevi, deneyimli profesyonel dalgıç ve gelgit aralığının farkında olmanın profesyonel bir dalgıç için çok önemli olduğuna inanan Oris elçisi Roman Frischknecht ile işbirliği içinde tasarlandı. Oris, gelgit komplikasyonunu ilk kez 2013 yılında ProDiver Pointer Moon’da (Ref. 01 761 7682 7134-Set) kullandı. Dat Watt ile gösterge, kahverengi-bejden gri-yeşilden maviye kademeli olarak geçiş yapan ve hem Wadden Denizi’nin yüksek ve alçak gelgit arasındaki görünümünü hem de gökyüzü, toprak, kum ve denizin kromatik uyumunu yansıtan bir kadranda yer alıyor. su. Oris, Dat Watt için bu renk şemasına geçmeden önce 20’den fazla farklı tasarım yaptı.

Dat Watt, cesur ışıklı indekslerini ve kollarını Aquis’ten miras almıştır. Beyaz ok uçlu dördüncü, merkezi el, ayın evresini ve yaşının yanı sıra gelgit aralığının ilgili görüntüsünü göstermekten sorumludur. Ebbing ve sel gelgitleri, ebb’nin en düşük seviye olduğu ve selin suyun en yüksek seviyesi olduğu Dünya üzerindeki ayın ve güneşin yerçekimi çekişinden kaynaklanır. Ancak gelgit ve sel, suyun hareket halinde olduğu aradaki dönemleri de tanımlar: ebb, gelgitin en yüksekten en düşük yüksekliğine aktığı aralığı kapsarken, taşkın, suyun en alçaktan en yükseğe yükseldiği dönemi temsil eder.

Bu iki fazın uç noktaları arasındaki yükseklik farkına gelgit aralığı denir. Bu, yalnızca dünyanın çeşitli yerlerinde çok farklı olmakla kalmaz, aynı zamanda her ay döngüsü boyunca da değişir. Dolunay ve yeni ayda, güneş ve ay Dünya ile aynı çizgidedir, bu nedenle yerçekimi etkileri birleşerek bahar gelgiti olarak adlandırılan özellikle büyük bir gelgit üretir. Öte yandan, güneş ve ay, tepe noktasında Dünya ile dik bir açı oluşturduğunda, bu küçük bir gelgit, neap gelgit ile sonuçlanır. Dat Watt dalış saatinin kadranı, bu farklılıkları, sekiz rakamı veya fıstık şekli gibi görünen hesaplanmış bir eğri üzerinde gösterir. Beyaz ok işaretçisi olan elin eğriyi kestiği yerde, gelgit aralığının yüksekliği okunabilir.

Beş daire de yönlendirmeyi kolaylaştırır. Dıştaki daire suyun en yüksek seviyesini, içteki en düşük yüksekliği ve ortadaki daire ortalama seviyeyi gösterir. Başka bir daire ayın evrelerini gösterir.

Gelgit Dairelerinin Yakınında Yaşayan İnsanlar Gelgit Gösterimini Takdir Edecek

Bununla birlikte, tüm bunlar ancak ayın evresi önceden doğru ayarlanmışsa düzgün çalışır. Bu ayar, tepeyi orta konumuna çekerek ve ardından beyaz ok uçlu el ay döngüsünde doğru konumu gösterene kadar saat yönünün tersine çevirerek yapılır; bu, büyüyen ve küçülen ay için sekiz simge ve 29 rakamla gösterilir. ayın yaşı için. Bu amaçla Oris, bir SW200-1 olan temel Sellita kalibresine kendi ay evresi kadranını ekledi. Ay mekanizması, 59 dişli geleneksel bir ay çarkı ile çalışır, ancak bunun dışında ay evresi ibresini günde bir değil iki kez, yani öğlen ve gece yarısı ilerletir, bu sırada tarih diskini de değiştirir. Ancak doğa o kadar basit değil: birbirini izleyen iki yüksek gelgit arasındaki aralık yaklaşık 12 saat 25 dakikadır, bu nedenle yüksek ve düşük gelgit zamanları bir günden diğerine değişir.

Ay evresi göstergesinde olduğu gibi, bu, ay döngüsü başına 29.53 günlük bir sapma ile sonuçlanır. Bununla birlikte, ay çarkındaki 59. diş, her iki ayın sonunda bu hafif sapmayı telafi eder. Her ay döngüsü yeni ayda başladığından, ayın yeni olduğu günün öğleden sonraları ok başı işaretçisini saat 12’ye veya altına ayarlamak en iyisidir. El daha sonra yeni aydan sonraki ilk gün gece yarısında bir sonraki konumuna atlayacaktır.

Elbette, bir ay takvimine başvurarak ve ok işaretçisini buna göre konumlandırarak gösterge istenilen herhangi bir zamanda ayarlanabilir. Hayatlarını ay ve gelgitlerle uyum içinde yaşayan insanlar bu küçük ritüeli sevecek ve takdir edeceklerdir. Oris’in açıkladığı gibi, amatör denizciler marinalara girip çıkmak için gelgitten yararlanır ve profesyonel dalgıçlar su altı nesnelerini hareket ettirmek için en iyi zamanı seçerken gelgiti dikkate alır.

Gelgitlere bu kadar dikkat ettikten sonra, Dat Watt’ın profesyonel bir dalgıç saati olduğunu da unutmamak gerekir. Bu, 30 bar’a kadar basınca dayanıklı paslanmaz çelik kasa, sağlam bir vidalı arka kısım, sağlam bir yan tarafta vidalanarak açılıp kapatılabilen tırtıllı ve kullanımı kolay bir kurma kolu ve sadece saat yönünün tersine çevrilebilir. Kadrandaki renklerle uyumlu olması için, çerçeve, Oris’in genellikle çerçevelerinde kullandığı siyah seramik yerine gri tungstenden yapılmıştır. Dat Watt’ın çerçevesi, yarım dakikalık artışlarla sorunsuz ama güvenli bir şekilde yerine oturur ve yalnızca ilk 15 dakika için dakikası dakikasına ölçeklendirmeye sahiptir.

Yönlendirme, bezelin karanlıkta indeksler ve kadrandaki ibreler ile aynı masmavi mavide parlayan parlak noktası tarafından sağlanır. İnce saniye ibresi üzerindeki parlak disk aynı zamanda, kadran çevresinde 60 saniyelik bir rota çizerken her biri disk tarafından kısa bir süre gölgede kalan sekiz ay ikonu ile bir gösteri sunuyor. İbreler, Oris’in Sellita SW200-1’i temel alan otomatik Kalibre 761’den güç alıyor. Zamanlama makinemiz, günde 3 saniye maksimum kazanç ve kayıpla biraz dengesiz oran değerleri tespit etti, ancak kalibre bilekte çok daha iyi çalıştı. Hareket, kasanın sürekli değişen gelgitlere neden olan Wadden Denizi ve ay kabartma gravürleriyle cömertçe dekore edilmiş devasa vidalı arkasının arkasına gizlenmiştir. Kasa, bu saatin bir dalgıç saati karakterini vurgulayan sağlam bir paslanmaz çelik bileziğe bağlı. Tek taraflı basınçla etkinleştirilen katlanır tokanın içinden bir uzatma parçası döndürülebilir. Vidalar, tokanın yanındaki bağlantılardan birkaçını sabitler, böylece bileziğin ek olarak kısaltılması veya uzatılması sağlanır. Bu uyarlanabilirlik sayesinde, oldukça cömert boyutlara sahip bu saat, Dat Watt’ı keşfederken yazarın bileğine bile çok iyi oturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir