Genel

Yıllar Boyunca Gezinmek: Ulysse Nardin Marine Torpilleur Chronograph ile Uygulamalı

175. yıl dönümü için Ulysse Nardin, sınırlı sayıda Marine Torpilleur etkileyici bir filosunu tanıtıyor. Yakın zamanda WatchTime, gemide ayrıca bir yıllık takvim komplikasyonuna sahip Marine Tourpilleur Chronograph ile yola çıktı.

Fransızca torpilleur terimi, torpidoları daha büyük, daha ağır silahlı savaş gemilerine karşı savaşa taşımak için tasarlanmış küçük bir tekne anlamına gelir. Bu isim, 2017 yılında Ulysse Nardin’de yeniden tanıtıldı ve manüfaktür mekanizmaya sahip, rekabetçi fiyatlı bir saat için uygun bir şekilde seçildi. Ulysse Nardin’in 175. yıl dönümü olan 2021 için, İsviçreli saat üreticisi yeniden hırçın hissediyor ve 19. ve 20. yüzyılın başlarında dünya donanmalarının çoğuna kronometre tedarikçisi olarak tarihsel geçmişine horolojik bir övgü olarak tüm Torpilleur saat filosunu piyasaya sürdü. yüzyıllar. Ulysse Nardin Amerika Başkanı François-Xavier Hotier, “Kronometri 175 yıldır mantramız oldu. Bu yeni Marine sınırlı sürümleri, dünya çapındaki arkadaşlarımız ve koleksiyonerlerimiz için tasarlanmıştır. Dünyadaki amiralliklerin çoğunun tedarikçisi olarak geçmişimize saygı duyuyoruz. İmalatın geçmişinin bu bölümünü sergilemek için harika bir yol ve son iki yılda tanıttığımız birçok modern parçaya uygun bir ek. Kısacası, artık bu koleksiyonla zamanda geriye gidebilir, en son çıkan ürünlerle şimdiye odaklanabilir, hatta UFO güverte saati ile markanın geleceğine bakabiliriz.”

1846’da 23 yaşındaki Ulysse Nardin (22 Ocak 1823 – 20 Şubat 1876) tarafından kurulan zaman yolculuğundan bahsetmişken, Le Locle merkezli şirket, ölçüm yapabilen cep ve deniz kronometrelerine yönelik artan talebi hızla fark etti. en yüksek düzeyde hassasiyetle zaman. Sonuç olarak, Ulysse Nardin, izleyen on yıllar boyunca saatçilerinin hassasiyeti nedeniyle 18 altın madalya da dahil olmak üzere 4.300’ün üzerinde ödüle layık görüldü. Müşterileri arasında ABD Donanması da vardı. 1905’te Washington Deniz Gözlemevi, torpido bot subaylarına üstün kronometreler tedarik edebilecek bir üretici bulmak için bir yarışma düzenlemeye başladı. Ulysse Nardin, yarışmayı birkaç yıl üst üste kazandı ve ABD Donanması’nın resmi tedarikçisi olarak 1950’lere kadar devam eden bir ilişki kurdu.

Marine Torpilleur yıl dönümü koleksiyonunun yedi yeni modeli (burada lansmanında değinmiştik), markanın mevcut yetkinliklerinin farklı yönlerini vurguluyor: manüfaktür mekanizmalar, silikon bileşenler, tourbillon ve ay evresi, emaye kadranlar ve örneğin burada gösterilen kronograf, ayrıca geçen zamanın ek ölçümü ve bir yıllık takvim. Ulysse Nardin, yalnızca otomatik UN-118 (Emaye Mavisi ve Panda) ve UN-119 (Moonphase) ile çalışan saatleri COSC sertifikası ile donatmaya karar verdi. Hotier, “Saatlerimizde silikon gibi yeni malzemelerin icadı ve kullanılmasıyla birlikte, mekanizmanın performansını hazır giyim halinde, yani bir kez takıldıktan sonra test etmenin daha önemli olduğunu düşünüyoruz. kadran ve ibreler üzerinde olduğu durumda, sahibi aynı koşullarda saati takacaktır. Bu yüzden çoğunlukla kendi Ulysse Nardin sertifikamıza odaklanıyoruz; sadece mekanizmanın performansını test etmekle kalmıyor, aynı zamanda takvim, kronograf ve güç rezervi göstergesi gibi ek fonksiyonları da test ediyoruz. Bazı saatlerimize COSC sertifikası verebiliriz ama inanın bana, kendi BM sertifikamız koleksiyoncular için daha da güven verici olmalı.”

Yıllık takvime sahip Marine Torpilleur Chronograph, cilalı beyaz veya mat mavi kadranlı olarak mevcuttur ve önceki UN-150 hareketinin yerini alan UN-153 üretim hareketi tarafından desteklenmektedir. Kadran, saat 9 ve 3 konumlarında gümüş renkli sayaçlarla süslenmiş, yıllık takvim ise saat 9 konumuna yerleştirilmiş. Saat 6’daki tarih otomatik olarak değişir (ay ile senkronize olarak) ve yıllık takvim sistemi (ilk olarak 1996’nın sonsuz takvim modelinde kullanılmıştır) büyük tepe kullanılarak hem ileri hem de geri ayarlanabilir (yani ayın ve sahibi yanlışlıkla çok ileri gitmişse, gün her iki yönde de uygun bir şekilde ayarlanabilir). Ulysse Nardin’in Kalibre UN-153, safir sergi kasasından görülebilir ve kısmen açık rotor, buzlu, dokulu bir yüzeyle çevrili markanın denizcilikten ilham alan çapa motifiyle dekore edilmiştir.

Burada gösterilen versiyon (Ref. 1533-320LE-0A-175/1A), Romen rakamlı saat imlerini, maviye boyanmış “armut” çelik ibreleri ve iyi dengelenmiş bicompax kronograf düzenini sergileyen canlı beyaz bir kadrana sahiptir. Saat, dört adet büyük boy beyaz dikişli kahverengi deri kayış üzerine monte edilmiştir; bu versiyon için mavi bir kayış da mevcuttur (Ref. 1533-320LE-0A-175/1B).

50 metreye kadar suya dayanıklı paslanmaz çelik kasası için 44 mm çapa sahip kronograf, Torpilleur koleksiyonunun en büyük üyesidir, ancak nispeten kompakt uzunluğu (pabucu) sayesinde bilekte çok fazla aşınmaz. 49 mm’ye kadar). Bunun da ötesinde, beyaz kadranı ve maviye çalan ibreleri onu oldukça çok yönlü kılıyor, zarif ve neredeyse sportif bir görünüm arasında kolayca geziniyor. Kadran okunabilirliği genellikle iyidir (ve büyük olasılıkla mavi kadranlı versiyonda olduğu gibi daha iyidir), ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ibrelerde ve kadranda parlak malzeme olmaması, karanlıktan sonra seyir kabiliyetini azaltır.

Buna karşılık Torpilleur Chronograph, 13.00 mm ölçülerindeki IWC Portugieser kronograftan 0.66 mm daha uzun ve IWC’nin 41 mm’lik çelik kasasına kıyasla 44 mm çapa sahip. Bununla birlikte, ana avantajı, muhtemelen, güç rezervi göstergesinin yanında, aynı derecede kullanıcı dostu ve aynı zamanda kullanışlı bir özellik olan eklenen yıllık takvim işlevidir. Buna bir de manüfaktür mekanizma, kendine özgü bir denizcilik tasarımı ve nispeten az sayıda üretilmiş saat eklediğinizde, bu yıl Ulysse Nardin ile saatçilik yolculuğuna çıkmak için pek çok nedeniniz olacak.

Nostaljik nedenlerle, şirketin Neuchâtel Gözlemevi’ndeki mükemmel performansı göz önüne alındığında, kronografın kadranında “Kronometre” bulunan bir tekne vaftiz törenine kesinlikle karşı çıkmazdık, ancak genel olarak, kronograf ve yeni Torpilleur koleksiyonu bunu yapıyor. hedeflerine ulaşmış görünüyor.

ÖZELLİKLER:
Üretici: Ulysse Nardin SA, Rue du Jardin 3, 2400 Le Locle, İsviçre
Referans numarası: 1533-320LE-0A-175/1A
Fonksiyonlar: Saat, dakika, küçük saniye, tarih ve yıllık takvim; kronograf: dakika ve saniye
Hareket: Kendinden kurmalı mekanik Kalibre UN-153, 406 bileşenler,
eşapman çarkı, denge yayı ve silikon ankraj, 28.800 vph (4Hz), 52 saatlik güç rezervi
Kasa: Parlak çelik kasa (kıvrımlı çıkıntılar ve bezel saten cilalı) şeffaf kasa arkası, her iki tarafta safir kristal, vidalı kurma kolu, gümüş alt kadranlı ve mavileştirilmiş ibreler, 50 m’ye kadar suya dayanıklı
Kayış ve toka: Katlanır tokalı kahverengi timsah derisi kayış
Boyutlar: Çap = 44,0 mm, yükseklik = 13,66 mm, pabuçtan pabuca = 49 mm
Varyasyonlar: Mavi deri kayışlı (Ref. 1533-320LE-0A-175/1B); mavi PVD kaplamalı kadranı ile (kahverengi kayışta Ref. 1533-320LE-3A-175/1A, mavi kayışta 1533-320LE-3A-175/1B)
Fiyat: 12,100$

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir